Adalet Cimcoz'dan geriye hoş bir seda kaldı

Yayın Tarihi : 13 Mart 2017
6956
Beyazperdenin görünmeyen yıldızı Adalet Cimcoz kansere yenik düştü, sinemada dublajını yaptığı yüzlerce yıldıza sesini miras bıraktı...

 

Bir dublaj çalışmasında soldan sağa, Muzaffer Arslan, Altan Karındaş, Adalet Cimcoz, Toron Karacaoğlu ve Sami Ayanoğlu...Herkes onun sesini tanırdı. Onu işitmemiş, onu dinlememiş kimse yoktu... Hatta ona sesinden aşık olanlar, hayranlık duyanlar bile vardı. Çünkü 1936 yılından beri hiç durmadan, Türk ve Batı sinemasının bir çok ünlü yıldızının perdedeki sesi, yalnız onun ağzından işitilmlşti.

Evet, artık bir daha işitemeyeceğimiz bir sesten, Adalet Cimcoz'dan söz ediyoruz... Yeni bir tür gazetecilik, dedikodu yazarlığı çığırı açan, İstanbul'daki ilk özel galeri Maya Galerisi'nin sahibi olan, çevirileriyle tiyatromuza güzel eserler kazandıran, yerli ve yabancı yıldızları perdede seslendiren ve çeşitli radyo konuşmalarıyla kendisine ulaşılması güç bir yer yapmış olan Adalet Cimcoz'u 13 Mart 1970'te kanser aramızdan alıp, götürdü.

Adalet Cimcoz, kocası Mehmet Ali Cimcoz ve çok sevdiği köpeği ile..Şehir Tiyatrolarının Harbiye Sahnesi'nin açılışında onun dilimize çevirdiği «Canavar» ilk oyun olarak seçilmişti. Açılış törenine o da gelmiş, dostlarına gülerek içini dökmüştü:

- Eh!.. Bu kadar yılda bir işe yaradık. Yeni bir tiyatronun açılışında benim eserimi seçtiler. İyi oynamasalar bile, bu davranış beni mutlu etti!

Adalet Cimcoz perdede görünürse beğenilmeyeceğine inanmıştı. Henüz çocuk denecek yaşta ağabeyi Ferdi Tayfur ile «Çanakkale Geçilmez» isimli bir filmde rol almış, fakat sonradan perdenin Adalet Cimcoz'un, vefatından önce hastanede çekilen son fotoğraflarından biri...arkasında kalmayı tercih etmişti. Onun bu halini ünlü Fransız tiyatro kahramanı Cyrano de Bergerac'a benzetenler vardı. Bilindiği gibi Cyrano, iri burnu sebebiyle yüzünü kimseye göstermeyen, hep başkasının ağzından konuşan bir piyes kahramanı idi.

Adalet Cimcoz'un aramızdan ayrılması ile başta Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk, Fatma Girik, Sema Özcan, Nebahat Çehre, Muhterem Nur, Nilüfer Aydan, Sezer Sezin, Hülya Koçyiğit ve daha pek çok ünlü yıldız seslerini kaybetmiş oldu...

Yabancı yıldızlardan konuşturduklarının hepsini saymak imkansız. Fakat o en çok, konuşmasına hayran olduğu Lana Turner'ı seslendirmekten hoşlanırdı. Brigitte Bardot, Kim Novak, Shirley McLean, Türk seyircisine hep onun sesiyle hitap etmişti.

Evet, bu ses artık yoktu. Ya o seslerin sahipleri? Önce en son seslendirdiği film olan «Hayatım Sana Feda»nın yıldızı Türkan Şoray'a sordum. "Adalet Hanım'ı çok severdim, ilk filmim 'Dikenli Yol'da konuştuğu zaman ona hayran olmuştum. O da beni severdi. Daima öğütler verirdi. Hele zayıflamam için çok uğraştı" dedi.

Adalet Cimcoz'un cenaze töreninde büyük bir kalabalık vardı.Belgin Doruk ise "Bana en büyük iyiliği daha güzellik yarışmalarına girdiğim sıralarda yapmış ve beni desteklemişti. Bir süre evvel yedi aylık çocuğumu düşürüp hastaneye kaldırıldığımda gözümü açınca karşımda bir buket çiçek ve bir telgraf bulmuştum. Gönderen mi? Adalet Cimcoz'du" diye konuştu.

Filiz Akın da çok üzgündü:

- "Nasıl unuturum? Üç ay kadar evvel beni çağırttı, gittim. Beni çok sevdiğini söyleyerek Kafka'dan çevirdiği kitabını imzalayıp verdi."

1945 yılından beri beraber çalıştığı dublaj rejisörü Hüsamettin Türsan da, Adalet Cimcoz'u "Bir özelliği vardı. Konuşacağı yıldızın o filmdeki birkaç resmine bakar, sonra 'Tamam, yüzümü onun yüzüne benzettim' der ve çalışmaya başlardı" sözleriyle anlattı.

Adalet Cimcoz'u ebediyete uğurlayan arasında Sadri Alışık (solda) Yılmaz Duru (ortada) ve Aliye Rona ile ağabeyi Avni Dilligil de vardı.

(Yazı: Ayşe Safi - Hayat Dergisi - 26 Mart 1970)