Adile Naşit-Ayşen Gruda - Yeşilçam'ın en ünlü ana-kızı

Yayın Tarihi : 30 Kasım 2016
8773
Adile Naşit ile birçok filmde kızını canlandıran Ayşen Gruda'nın gerçek yaşamı filmlerdekinden farksız...

 

Ayşen Gruda ile Adile Naşit'in, adeta içtikleri su ayrı gitmiyor...Adile Naşit'e tüm yakın dostları «Adoş» diye seslenir. Onun en çok sevdiği kişilerden biri de, şüphesiz ki Ayşen Gruda'dır. Filmlerde birçok kez ana-kız rolünü canlandıran sanatçılar, aile yaşamlarında da tıpkı filmlerdeki gibidir...

Yerli sinemanın en ünlü aana-kız ikilisi denilince, hiç şüphesiz ki akla Adile Naşit ve Ayşen Gruda gelir. İki sanatçının bugüne dek birlikte oynadıkları filmlerin sayısı 10... Bunlardan «Bizim Aile», «Aile Şerefi», «Hanzo», «Gülen Gözler» adlı olanlarında ise ana-kız rolünü oynadılar.

Naşit'le Gruda'nın beyazperdeye geçmeden önce hayli gerilere dayanan tiyatroculuk geçmişleri var. Sanatçılar ilk kez 1972 yılında TV için çekilen «Hayat Kıraathanesi» adlı oyunda bir araya gelmişlerdi. Ve bu oyunda da ana-kız olarak oynamışlardı.

Adile Naşit ile Ayşen Gruda, çaylarını yudumlarken, keyifle sohbet ediyor.Böylesine birbirine yakın iki sanatçıyı, rastlantılar geçtiğimiz yıl daha da yaklaştırdı... Ayşen Gruda. sekiz ay önce Kadıköy tarafında bir evde oturuyordu. Adile Naşit'in evi ise Balmumcu'daydı. Gruda, çalışma yeri evine çok uzak olduğu için taşınmak istiyordu. Ve bir gün Adile Naşit'in oturduğu evin alt katı boşaldı. Gruda'lar da buraya taşındı. Filmlerde çoğunlukla ana-kız rolünü canlandıran sanatçılar, böylece gerçek hayatlarında da sürekli olarak biraraya geldi.

Ancak, her ikisinin film, Ayşen Gruda'nın ayrıca sahne çalışmaları evlerinde çok az oturmalarına neden oluyordu. Geçtiğimiz günlerde film çalışmaları biten sanatçılar, nihayet rahat bir nefes aldı. Böylece aylar önce yapmayı düşündüğümüz röportaj için de bize fırsat düşmüş oldu.

Adile Naşit ile Ayşen Gruda, yoğun çalışmalarından fırsat buldukça, sık sık bir araya geliyor.Telefonla Adile Naşit'i aradık ve randevu gününü tespit ettik. Sanatçı kolaylık olsun diye adresini «Bakkaldan sonra 12. ev» diye tarif ediyordu. Balmumcu, Bestekar Şevki Bey Sokak 32 numaradaki Adile Naşit'in evine geldiğimizde Ayşen Gruda'yı da orada bulduk. Adile Naşit, film çalışmalarından zaman bulunca "Fırsat bu fırsattır" deyip ev işlerini yapmaya başlamış, Gruda da ona yardıma gelmişti. 

İkisi, tıpkı filmlerdeki gibiydi. Gerçek bir ana-kız gibi önce işlerini bitirdiler, arkadan demledikleri çaylarını içerken, «Oh... Dünya varmış» diyorlardı.

(Ses Dergisi - 16 Nisan 1977)