Adile Naşit'in başköşesindeki dram

Yayın Tarihi : 20 Mart 2012
176513
O, Hafize Anamız, Masalcı Teyzemiz'di. Bizi hep mutlu etti, her zaman güldürdü. Kendisinin yüreği küçük yaşta ölen oğlu için yanarken bile...

 

Adile Naşit, bugünün milyonlarca "büyük çocuğu" için hala "Masalcı Teyze" ya da "Hafize Ana"dır.Adile Naşit'in evinin başköşesinde oğlu Ahmet'in fotoğrafı, babası Naşit Özcan ve annesi Amelya Hanım'ın fotoğraflarıyla birlikte asılı...

Türk tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının bu küçük dev kadını, 24 yıl önce yaşama veda etti ama kalplerden hiçbir zaman silinmedi.

Biz onu belki de en çok göbeğini hoplata hoplata gülen, şefkatli anne olarak hatırlıyoruz. Ancak Adile Anne'nin gülerken aslında içinin nasıl yandığını, milyonlarca "Kuzucuk"a masallar anlatırken, kendi kuzucuğuna nasıl ağıt yaktığını, evinin başköşesinde nasıl bir dram sergilendiğini büyük çoğunluğumuz hiçbir zaman bilmedi.

* * * 
Adile Naşit, 1950'de kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Ziya Keskiner ile evlendi. 1952 yılında çiftin bir çocukları dünyaya geldi. Bu, sağ yanağında beni olan, güzel gözlü çocuğun adını Ahmet koydular.

Ahmet, dayısı Selim Naşit (solda), annesi Adile ve babası Ziya Keskiner ile bir yemekte.Ahmet ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlandı. Kalbinin doğuştan delik olduğu ortaya çıktı. Uzun yıllar okula gidemedi. İlkokul bitirme sınavlarını dışarıdan verdi. Ortaokul bitirme sınavlarına hazırlandığı dönemde kalp ameliyatına girdi.

1966 yılının 16 Haziran günü yapılan operasyon çok başarılı geçti derken, Ahmet fenalaşarak komaya girdi. Bir daha da uyanamadı.

Adile Naşit o gün, Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu'yla İzmir'de turnedeydi. Bu haberi aldıktan sonra bağrına taş basıp sahneye çıktı.

Salondaki izleyicileri kahkahayla güldürürken, kendisinin içi cayır cayır yanıyordu. Üstelik oğlunu kaybettiği gün, kendisinin doğum gününden bir gün önceye denk gelmişti..

Ahmet'in 100 bin lirayı bulan ameliyat masrafı için o dönemde kampanya açılmıştı.Adile Anne, bu dramı yıllarca evinin başköşesine astığı gencecik oğlu Ahmet'in resmiyle her gün yeniden yaşadı. Ancak tek çocuğunu alan Tanrı, yıllar sonra ona milyonlarca çocuğun sevgisini armağan etti.

Filmleriyle güldürürken, oğlunun da bir yerlerde tebüssüm ettiğini, masal anlatırken onun da dinlediğini biliyordu...

***

Adile Naşit, oğlu Ahmet Keskiner'in yanından hiç ayırmadığı fotoğrafıyla...Adile Naşit, 1982'nin Temmuz ayında, hayatının en kötü ikinci haberini yine İzmir'de aldı.

32 yıllık hayat arkadaşı Ziya Keskiner'in ölüm haberi, "Sezen Aksu Aile Gazinosu" komedisinin birinci bölüm arasında geldi. Ancak kimse kendisine ikinci bölüm öncesinde bu haberi veremedi. Adile Naşit oyunun bitiminde aldığı haberle bir kez daha yıkıldı.

Kocası Ziya Keskiner, oğlu Ahmet gibi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. 1987'de Adile Naşit'i de yanlarına aldılar. Artık hiç ayrılmayacaklar... 

(Turknostalji.com)