Üç film yönetti, sinemaya gişe memuru oldu

Yayın Tarihi : 22 Kasım 2011
12199
Türk sinemasının ilk yabancı rejisörlerinden olan Adolf Körner, 1942'de üç film yönetti, sonraki yaşamını gişe mumuru olarak sürdürdü.

 

1940 başlarında emekleme dönemini yaşayan Türk sinemasının ilk yabancı yönetmenlerinden biri Adolf Körner oldu.

Körner, Çekoslavakya doğumlu bir Alman'dı. Viyana, Prag ve Münih'teki tiyatrolarda sekiz yıl çeşitli komedilerde oynamıştı. Amerika'da bir yıl komedi filmlerinde rol almış, rejisörlük yapmıştı. İtalya'daki Luchi Stüdyosu'nda çalışırken, Türkiye'de dönemin iki yapım şirketinden biri olan Ha-Ka Film'in sahibi Hasan Kemal'in teklifi üzerine 40'lı yaşlarında İstanbul'a geldi.

Adolf Körner, 1942'de yönettiği Duvaksız Gelin filminin setinde (beyaz pardesülü).Adolf Körner, 1942'de ilk filmini yönetti. Reşat Nuri Güntekin'in "Hülleci" adlı romanından "Duvaksız Gelin" olarak uyarlanan bu filmde başrolleri Naşit Özcan, Halide Pişkin, Şevkiye May ve Reşit Baran gibi dönemin ünlü isimleri paylaşıyordu.

Körner aynı yıl iki film daha yönetti: "Kerem ile Aslı" ve "Sürtük". Kerem ile Aslı'da başrolleri Müzeyyen Senar ile Malatyalı Fahri, Sürtük'te ise Refik Kemal Arduman ve Halide Pişkin paylaşıyorlardı.

Adolf Körner'in son filmi Sürtük, kendisinden sonra çevrilecek birçok filme esin kaynağı olacak ve yıllar boyu benzerleri çekilecek bir melodramdı.

Körner bu üç film sonrasında bir daha film yönetmedi. Daha sonraki dönemlerde hayatını Elhamra Sineması'nda gişe memuru olarak sürdürdü.