Alagözler - Bu ailede müzisyen olmayan yok!

Yayın Tarihi : 23 Mart 2017
5864
Yıllardır mutlu bir aile yaşar İstanbul'un Kocamustafapaşa semtinde. Aynı çatı altında mutluluğun doruğunda yaşamlarını sürdüren Alagöz'lerin en büyük tutkuları ise müziktir...

 

Anne ve baba Alagöz'ler evlendiklerinde çocuklarının günün birinde herkesin tanıdığı ünlü birer müzisyen olacağını belki de hiç düşünmüyordu. Önce Selçuk, ardından Rana, daha sonra Ali Aile boyu müzisyen olan Alagöz'ler bir araya geldiklerinde müzik çalışması yaparlar.doğdu ve çocukların hepsi daha konuşamadan şarkılar mırıldanmaya, okula gitmeden enstrüman çalmaya başladı.

Baba Alagöz müzik öğretmeniydi. Çocuklarındaki yeteneği hemen sezmişti. Çocuklar giderek büyüdü ve 1965 yılına gelindiğinde Selçuk ve Ali bir orkestra kuracak olgunluğa erişti. Böylece Alagöz orkestrasının temeli atıldı.

1967 yılında ise bu kez kız kardeşleri Rana katıldı aralarına. Artık Alagöz ailesi Alagöz'lerin aile toplantılarında iddialı oyunlar da oynanır.üyelerinin yedikleri, içtikleri, uykuları, düşleri hep müziktir. Anne ve baba Alagöz'ler ise çocuklarındaki aşırı müzik tutkusundan zaman zaman şikayetçi olmaya başlamıştır. Çünkü; Alagöz kardeşler müzik dışında hiçbir şeye zaman ayıramaz oldmuştur. Evliliğe bile...

Derken ebeveynlerin baskısı giderek yoğunlaştı. Önce Selçuk, Birsel adlı cici bir kızla baş-göz edildi. Ardından Rana evlendi ve Rana'nın evliliği Alagöz ailesine bir başka müzisyeni, Taylan Kök'ü getirdi. Nihayet 1977 yılının ortalarında sırası gelen küçük erkek çocuk Ali evlendi. Ali'nin eşi Süheyla'nın da sesi güzeldi ve Selçuk'un eşi Birsel ile Süheyla, Alagöz kardeşlerin plaklarında vokal yapmaya başladı.

Selçuk Alagöz, kızı ve yeğeniyle...Bir de küçük kız kardeşleri vardı Alagöz'lerin, o da müziği seviyordu. Sesi de fena sayılmazdı hani. Sonunda Nilüfer de vokal yapmaya başladı. Böylece aile boyu müzisyen oluverdi Alagöz'ler.

Alagöz'ler yıllardır İstanbul'un Kocamustafapaşa semtinde oturuyorlar. Birçoklarının yaptığı gibi Kocamustafapaşa'yı terketmediler. Kendi adlarını taşıyan bir de apartmanları var. Semt sakinlerinin hemen hepsi, tanır Alagözler'i. Ayrıca çok da severler. Şimdiye dek kimseyi incitmeyen, herkesle iyi geçinen bir aile olarak tanınırlar semtte. İşte böylesine müziğe tutkun ve yıllardır aynı çatı altında en küçük bir sürtüşmeleri bile olmadan mutluluğun doruğunda yaşamlarını sürdüren bir aile Alagöz'ler.

(Not: Manşet fotoğrafında, soldan sağa, Ali Alagöz, eşi Süheyla ve oğulları; Taylan Kök ve eşi Rana Alagöz Kök; Selçuk Alagöz, eşi Birsel ve kızları...)

(Ses  Dergisi - 26 Kasım 1977)