Altın Portakal'lı ilk yabancı: Ferid Şevki

Yayın Tarihi : 03 Ekim 2013
13417
Bugüne kadar hep dost, yaren arasında kardeş kardeş pay edilen Antalya Film Festivali'nin meşhur Altın Portakal heykellerinden biri de Ferid Şevki'ye nasip oldu. Mısırlı ünlü aktör, Mayıs ayında kazandığı ödülü Eylül ayında düzenlenen bir kokteyl partide aldı. Fotoğrafta, Ferid Şevki, Altın Portakal'ını Atıf Yılmaz'dan alırken, Sadri Alışık-Çolpan İlhan çifti onları izliyor.


Antalya Film Festlvali'nde "Cemile" filmindeki rolüyle "En Başarılı Yardımcı  Erkek Oyuncu" seçilerek Altın Portakal ödülüne layık görülen Mısırlı aktör Ferid Şevki'nin ödülü İstanbul'a gönderilmiş, fakat Şevki o sıralarda Mısır'da olduğu için bir türlü heykel kendisine verilememişti. Aradan aylar geçti ve Mayıs ayında ödül kazanan Ferid Şevki, Eylül sonunda İstanbul Hilton Oteli'nde verilen bir kakteyl partide heykeline kavuştu.

Ferid ŞevkiGeçen yıl Türkiye'ye gelen ve "Cemile» ile «Vahşi Bir Erkek Şevdim» adlı iki filmde oynadıktan sonra memleketine dönen Ferid Şevki (soldaki fotoğraf) sadece Mısır'ın değil, bütün şark aleminin en ünlü sinema yıldızlarından biridir. 1925 yılında  Kahire'de doğan, sahneye ilkokuldayken çıkan Ferid Şevki kabiliyetini daha o yaşlarda belli etmiş ve meslek hayanın ilk armağanını Naşiri İlkokulu'nda "İyi Oyuncu Sertifikası" olarak almıştır.

1940 yılında Teknik Üniversite'yi bitiren ve elektrik mühendisliği yapmak yerine arkadaşlarıyla kurduğu "Milli Tiyatro»yu yönetmeyi tercih eden Ferid Şevki sinemaya nasıl geçtiğini şöyle anlatmaktadır:

- "Milli Tiyatro'yu yönetirken bir taraftan da Tiyatro Enstitüsü'ne devama başladım. 3 yıllık olan bu enstitüyü her yıl birinci olarak bitirdim. 1951 yılında Yusuf Vehbi ile ilk filmimi çevirdim. Aynı yıl kendi şirketimi kurup 'Hasan Usta' filmini yaparak yapımcı oldum."

Ferid Şevki, 1954 yılında "Mısır'ın en iyi oyuncusu" seçilmiş ve bu yıla kadar unvanını kimseye kaptırmamış. Ayrıca 1958 yılında Berlin Film Festivali'nde ona "Kabadayı" adlı filmdeki rolü için bir altın madalya vermişler. Ferid  Şevki'nin armağanları arasında 1963 yılında Cumhurbaşkanı Nasır tarafından  verilen Cumhuriyet Nişanı'nın özel bir yeri var. En beğendiği filmin ise 1963  yılında Gordon Scott'la oynadığı "Şeyhin Oğlu Kerim" olduğunu söylüyor.

- "Peki, Ferid Şevki'yi bize tanıtan 'Cemile' dışarıda nasıl karşılandı?» diyorsanız...

"Cemile" sadece Mısır'da değil, birçok Arap ülkesinde oynamış. Suriye, Lübnan, Sudan, Yemen, Kuveyt, Bahreyn, Libya, Fas, Cezayir, Tunus, Irak'ta sinema seyircileri Hülya Koçyiğit-Murat Soydan-Ferid Şevki üçlüsünün filmini  zevkle seyretmişler.

Ferid Şevki-Erol BüyükburçMısır'da film başına 15.000 sterlin alan Ferid Şevki, Altın Portakal'ını aldığı  kokteylin en neşeli adamıydı. Nasıl neşeli olmasın? İki ortak yapımda oynadığı  bir memlekette düzenlenen festivalde ona armağan vermişlerdi. Salona  toplananlar hep onun başarısını kutlamak, sevincini paylaşmak için  gelmişlerdi.

(Sağdaki fotoğraf: Ferid Şevki, Altın Portakal'ını almak için İstanbul'a geldiğinde, kendisini havaalanında Erol Büyükburç ile Saner Film'den Nimet Ünal karşıladı.)

Yabancı bir memlekette karşılaştığı bu ilgi sert hatlı, yumuşak tavırlı adamı heyecanlandırmıştı. Nihayet sıra ödülün verilmesine geldi. Saner Film  ilgilileri nazik bir jest yaptılar ve ödülü, "Cemile"nin rejisörü Atıf Yılmaz'a verdirmek istediler. Ferid Şevki'nin aldığı ödülde payı olan Atıf Yılmaz kelimenin tam anlamıyla «iki arada, bir derede» kalmıştı.
Sonunda, "Ben Antalya Festivali'ne karşıyım» diyerek önce fikrini belirtti, sonra da Altın Portakal heykelini Ferid Şevki'ye verdi. Mısırlı aktörün etrafı bir  tebrik halesiyle çevrilmişti. Herkes onu tebrik ediyordu. Kokteylden ayrılırken  Ferid Şevki şunları söylüyordu:

- «Bugünün hayatımda özel bir yeri olacak. Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Yeni filmime bambaşka bir şevk, bambaşka bir heyecanla başlayacağım.»

(4 Ekim 1969)