Küçük şarkıcıya, küçükler orkestrası!

Yayın Tarihi : 22 Ocak 2016
6532
"Oy Anam Oy" şarkısıyla ün kazanan Arda Kardeş, kendisi gibi miniklerden oluşan bir orkestra ile ilkokullarda konserler verecek.

 

Dünyanın her yerinde zaman, zaman yaşları 10'un altında çocuk şarkıcıların plakları satışa çıkar. Plaklar genellikle, çocuk şarkıcıya şöhret sağlamaktan çok listelere bir çeşni katmak için yapılır.

Arda Kardeş, orkestradaki küçüklerden büyük ilgi gördü.Geçtiğimiz kış, bizde de ilk defa olarak bir çocuk şarkıcının plağı satışa çıktı ve dinleyiciler tarafından büyük ilgiyle karşıland. işin ilginç yönü Avrupa'daki benzerlerinin aksine, plağın çıkması ile birlikte, küçük şarkıcı da şöhret basamaklarını hızla tırmanarak, boyundan büyük şöhret yaptı. 

Kimden bahsettiğimizi anlamışsınızdır. Arda Kardeş'ten söz ediyoruz. Hani müzisyen Şanar Yurdatapan'ın «Mamy Blue»yu "Oy Anam Oy" olarak Türkçe sözlerle plağa okuyan oğlu, küçük şarkıcı Arda Kardeş'ten...

Arda'nın şu günlerde işi başından aşkın. Kolay mı, önümüzdeki sonbahardan itibaren o da sahneye çıkacak. Daha önce iki defa halk önünde şarkı söyleyen Arda Kardeş, sonbahardan itibaren ilkokullarda kendisi gibi mini, mini kardeşlerine konserler verecek. Ama bu konserlerin çok büyük bir özelliği var. Arda'ya konserlerinden kendisi gibi mini, miniler eşlik edecek. Orgdan bateriye, gitara kadar miniklerin çaldığı bir orkestra önünde Arda, tıpkı amcalarının, ablalarının yaptığı gibi kocaman, kocaman seri konserler verecek.

Arda Kardeş, küçükler orkestrasıyla ilk şarkısını söylerken son derece rahattı.Arda Kardeş, geçtiğimiz haftalarda Serdar Öztürk'ün Fatih'deki müzik dershanesine giderek minikler orkestrasıyla ilk provasını yaptı. Mayıs ayı içinde Şan Sineması'nda başarılı bir konser veren minikler orkestrası, Arda'yı bir heyecanla karşıladı ki, sormayın. Arda Kardeş'i alkışlar içinde aralarına alan küçükler, ona soru yağdırdı. 

Bu arada çocuklar orkestrasının şefi Serdar Öztürk, orkestraya emir vermiş, çocuklar hep birlikte Arda'nın ünlü şarkısı Mamy Blue'yu çalmaya başlamışlardı... Arda bir süre onları dinledikten sonra, koşa koşa babasının yanına geldi, «Ama baba...» dedi, «Bak hep yanlış söylüyorlar. Şarkının sözleri böyle değil ki.»

- «İyi ya işte sen doğrusunu söyle.»

Küçük şarkıcı ürkek adımlarla orkestranın yanına doğru yürüdü. Önce yavaştan, biraz sonra daha yüksek sesle o meşhur şarkısını söylemeye başladı:

«Annem nereye gitti?
Niye geri dönmedi?»

Bu kısacık konserden Serdar Öztürk de, Arda'nın babası Şanar Yurdatapan da memnun kalmışlardı. Arda orkestra üyeleriyle oynarken onlar bir köşede oturmuş, sonbaharda başlayacak seri ilkokul konserlerinin ön anlaşmalarını yapıyorlardı bile...

(Ses Dergisi - 24 Haziran 1972)