Artisler ve Evleri (7) Neriman Köksal

Yayın Tarihi : 13 Ağustos 2012
61227
"Yıllardan beri böyle bir evimin olmasını hayal ederdim" diyen Neriman Köksal, apartman katını 150 bin liraya satın almıştır.


1966 yılının "Artistler ve Evleri Dizisi"nde bugün Neriman Köksal'a konuk oluyoruz...

**********

 Misafiri olmadığı zaman Neriman Köksal «küçük odasında» oturur. Çok defa uzanarak kitap okur. Bu odada da ayna ve tablolar dikkati çeker.Yerli film artistleri içinde Neriman Köksal, zenginler arasında sayılır. İki evi ve bir arsası vardır. Oturduğu apartman katının da sahibi olan ünlü yıldızın evi, hezaren hasır koltuk ve tablo sevgisi bakımından İzzet Günay'ın evini hatırlatır. "Yıllardan beri böyle bir evimin olmasını hayal ederdim" diyen Köksal, apartman katını 150 bin liraya satın almıştır.

Neriman Köksal'ın dairesi, Şişli Cami'nin önünden geçip, Okmeydanı ve Çağlayan'a giden asfaltın üzerindeki altı katlı apartmanın beşinci katında... Burada eşi kameraman Feridun Kete ile birlikte yaşıyor.

Dairenin kapısından girince ufak bir antre ile karşılaşıyorsunuz. Antrenin üç kapısı var. İkisi L tipi salona, birisi mutfağa açılıyor. Böylece misafirler pazardan, alışverişten dönen ev sahibini veya bir başkasının neler getirdiğini göremiyorlar.

Antreden salona açılan kapılardan sol tarafta olanı daima kapalı duruyor. «İki kapı çok» diyor Neriman Koksal...

Salonun dip kısmı misafir kabul odası ve başlangıç kısmı yemek salonu olarak kullanılıyor. Salonun caddeye bakan tarafı boydan boya pencere. Pencereler koyu gül kurusu renkli perdelerle kaplı. Hem radyatörleri kaybetmek, hem de kütüphane, bar ve müzik dolabı yeri kazanmak için, Neriman Köksal, pencerelerin altına radyatör genişliğinde maun kaplama dolap yaptırmış.

Misafir salonunda 15. Louis stili, pembe saten yüzlü, kenarları hasır beş parça koltuk takımı var. Yemek odası L şeklindeki salonun ucundadır. Ceviz yemek masası ovaldir. Altı iskemlesi vardır. Duvarlarda gene röprodüksiyon tablolar, büfe üzerinde kristal ve gümüş eşya göze çarpar. Neriman'ın en büyük zevki, kendi eli ile genç eşi Feridun Kete'ye yemek hazırlamaktadır, yemeklerini hizmetçisinin yardımıyla kendi pişirir. Boş vakitlerinde de evinde çalışır.Büyük koltuğun üstünde, Neriman'ın imzasını okuyamadığı bir Fransız ressamına ait olduğunu söylediği bir tablo bulunuyor. Salonda ayrıca ampir stili iki koltuk da yer alıyor. Zemin ise, koltuk takımının ve perdelerin rengine uygun halıyla örtülü...

Yemek salonu ampir stilinde... Salonu, masa, 6 sandalye, yemek takımlarının konduğu büyük büfe ve Amerikan stili servis arabası süslüyor. Yemek salonundan uzunca bir koridora geçiliyor. Koridorun sağında gömme buzdolabının bulunduğu büyükçe sayılabilecek mutfak, yazlık ve kışlık elbiselerin konduğu iki gardrobun bulunduğu orta büyüklükte bir bölüm ve hizmetçi odası var.

Koridorun sol tarafı duvar. Sonunda karşınıza bir oda geliyor. Burası günlük oturma, odası. Döşeniş stili tıpkı misafir salonu gibi Gene 15. Louis stili koltuklar, aynı perdeler ve aynı halı... Tek fark dört metre kare büyüklüğündeki ayna. «Herhalde rol çalışmalarını bu aynanın karşısında yapıyorsun?» diye sordum. Önce güldü, sonra, «Biz aktris olarak doğmuşuz. Rol çalışmasına ihtiyacımız var mı?» dedi.

Yatak odasında, tuvalet masası ve üzerindeki ayna, ayak ucundaki duvarı boydan boya kaplıyor. Karyolası beyaz lake kaplı. Üzeri sarı yaldız motifli.Günlük oturma odasının yanında yatak odası, yatak odasının hemen yanında da banyo var. Yatak odası sarı yaldızlı beyaz lake... Kapıdan girince, solda duvar boyunca son model, aynalı tuvalet, sağda iki kişilik yatak, yan yana konmuş iki gardrop var. Yatağın baş ucunda bir tablo.

Neriman Koksal, evinden çok memnun. «Allah bana verdi, olmayanlara da nasip etsin» diyor.

(Ses Dergisi - 1966)