Artistler ve Evleri (10) Tamer Yiğit

Yayın Tarihi : 05 Mart 2013
30271
Tamer Yiğit'in evinde ilk bakışta dikkati çeken şey her odanın ayrı bir tarzda döşenmiş olmasıdır. Şöhretli sinema yıldızı evinin bir odasını babasının zevkine göre tertiplemiştir. Yukarıdaki fotoğrafta görülen, İtalyan stilinde döşenmiş olan yemek odası takımı maun kaplamadır.

1966 yılından kalma Artistler ve Evleri dizisinde bugün Tamer Yiğit'in evine konuk oluyoruz... Bu arada, yoğun bakımda olduğunu öğrendiğimiz ünlü aktörümüze acil şifa diliyoruz...

**********

Tamer Yiğit
Şişli Camii'nin önünden Mecidiyeköyü'ne doğru 400 metre kadar yürürseniz, sol  kolda 27 numaralı Gür Apartmanı'nı görürsünüz. Tamer Yiğit, bu apartmanın 8  numaralı dairesinde, yalnız başına sakin bir hayat sürer.

8 numaralı dairenin geniş kapısını çalınca, önce bir antreye, oradan da L  şeklindeki salona girersiniz.
(Soldaki fotoğraf: Modern üslupta döşenmiş oturma salonunun bir köşesinde radyo, pikaplı müzik dolabı yer alır. Müzik dolabının önünde, on iki parçadan meydana gelen beyaz lake masa vardır. Teyp seyyardır, pille de çalışabilir. Gece geç saatlere kadar teyp dinleyen Tamer Yiğit, boş zamanlarında beyaz lake masasının başına geçer, hayranlarına fotoğraf gönderir, mektup yazar.)

Bu salonda İtalyan stili eşyalar vardır.  Oturma salonuna, Amerikan tipi, siyah üç parça koltuk konulmuştur. Koltukların  ortasında beyaz lake bir masa görürsünüz. Masanın üzerinde antikacıdan  alınmış kıymetli bir vazo bulunur. Müzik dolabı iki koltuğun arasındadır. Büyük koltuğun yanındaki Anadolu motifli yün heybeyi, Tamer Yiğit, gazete ve  mecmua koymak için kullanır.

Salonun sokağa bakan tarafında, tavana kadar kocaman bir kauçuk ağacı  uzanır. Tamer Yiğit, bu ağacın altındaki koltukta oturup düşünmeyi, hayallere  dalmayı çok sevdiğini söyler. Tamer Yiğit

(Sağdaki fotoğraf: Salonun bu kısmında büyük koltuk bulunur. Koltuğun yanındaki abajur antikadır. Koltuğun üzerinde görülen röprodüksiyon iki tablo, Tamer Yiğit'e çok sevdiği bir prodüktör tarafından hediye edilmiştir. Ön planda görülen yerli motiflerle süslü heybenin içine gazete ve mecmua koyar.)

Salonun giriş kapısına yakın bulunan köşesinde, yemek odası takımı maun  kaplama ve İtalyan stilindedir. Büyük büfe, dikdörtgen şeklindeki masa ve altı  sandalye ile birlikte kıymeti 25 bin liradır. Büfenin içinde Alman ve Çekoslovak  marka sofra takımları da pahalı cinsten.

Tamer Yiğit, bu takımları yabancı eşya  satan bütün pazarları dolaştıktan sonra bulmuş. L şeklindeki salonun   duvarlarını,  şöhretli ressamlara  ait  röprodüksiyon tablolar  süslüyor. Tamer Yiğit

(Soldaki fotoğraf: Bej renkli, dişbudaktan yapılmış yatak odasında renk ahengi dikkati çeker. Yatağın baş ucunda bulunan kitaplıkta, birçok yazarın eserlerini bulmak mümkündür. Yatağın solundaki gardropta filmlerde giydiği çeşitli kostüm, gömlek ve kravatlarını muhafaza eder. Gardrobu genişçedir.)

Yatak odasında, bej rengi hakim, iki kişilik ve yatağın baş ucundaki duvarı  boydan boya kaplayan kütüphane, yatağın solundaki gömme gardrop ve ayak  ucundaki tuvalet masası dişbudaktan yapılmış.

Gardrobun içi çeşitli renk ve  modelden kostüm, gömlek ve kravat dolu. Yatak odasının tabanını gene bej  renginde büyük bir Isparta halısı süslüyor. Tamer Yiğit

(Soldaki fotoğraf: Bu oda, Tamer'in babasının zevkine göre döşenmiştir. Kendisi bu odaya «evin şark köşesi» demektedir. Naylon örtülü portatif bir masa, üzerinde basma örtü bulunan karşılıklı iki divan, yerdeki yeşil halı ve duvarda, Arapça yazılarla süslenmiş halı, odaya değişik bir hava verir. Bu odanın, diğer bir özelliği de kapısının annesi ile babası geldikçe açılmasıdır.)

Yatak odasının yanında, L şeklindeki salondan bir kapı ile girilen orta genişlikte  bir oda var. Bu oda, şark üslûbunda döşenmiş. Büyük salon ve yatak odası ile  tezat halinde. Odada, üstü kreton basma örtülü, karşılıklı konmuş iki divan, bir  de portatif masa bulunuyor.

Odanın tabanı yeşil bir halı ile örtülü. Duvarda, üzerinde «Bismillahirrahmanirrahim ve Lailaheilallah» yazılı bir halı var.

Tamer  Yiğit, bu odayı annesi ile babasının arzusuna uyarak döşediğini ve onların İstanbul'a geldikleri zaman burada kaldıklarını söylüyor.

Antrenin sol tarafında bulunan banyo, beyaz fayansla kaplı ve birçok artistin  banyosundan daha geniş. Antrenin sağında hizmetçi odası var. Tamer, hizmetçi  odasını da modern bir tarzda döşemiş.