Artistler ve Evleri (11) Muammer Karaca

Yayın Tarihi : 05 Mart 2013
36730
Türk sanatçıları içinde en mükellef ev, muhakkak ki Muammer Karaca'nınkidir. Sinemacılar da milyoner bir film kahramanının evini canlandırmak istedikleri zaman Karaca'nın bir saray yavrusunu andıran köşkünü kiralarlar. Yukarıdaki fotoğrafta, büyük salonun tren yoluna bakan pencereleri boyunca uzanan şark tipi sedirde oturan Muammer karaca görülüyor.

1966 yılında yayımlanan Artistler ve Evleri dizisinde, sırada ünlü tiyatro sanatçısı Muammer Karaca'nın muhteşem evi var...

*********

Muammer KaracaMuammer Karaca'nın evi, Yeşilyurt istasyonuna 200 metre mesafede, tren yolunun kenarında.

(Soldaki fotoğraf: Büyük salondan asma salona çıkılan merdivenin altı kısmı, Mediha Akarsu tarafından yapılmış kuş motifleriyle süslüdür. Bu köşede müzik dolabı bulunur. Fotoğrafta, Muammer Karaca'yı, eşi Serap Karaca ve oğlu Sinan Karaca ile birlikte görüyorsunuz.)

Buraya ev değil de, «saray yavrusu» demek daha doğru olur. Yerli filmcilerimiz, milyoner bir filim kahramanının evini çekmek istedikleri zaman, günde 1000 lira vererek Muammer Karaca'nın evini kiralar, «zengin» sahneler çekerler.

Fakat, Karaca, bundan böyle evini filmcilere vermemeye kararlı.  Geçenlerde bahçede duran 1600 yıllık antika bir küpünü kırmışlar. Sonra da, «Merak  etme Muammer Bey» demişler, «Biz sana yeni bir küp alıp, getiririz!»

Muammer Karaca(Soldaki fotoğraf: Büyük salonun diğer bir köşesinden, iki köpeğin ve cins tavukların bulunduğu bahçe görülür. Bu köşe modern tarzda döşenmiştir. Yer güzel bir Isparta halısı ile kaplıdır.)

Yerli sinema ve tiyatro artistlerimiz içinde hiçbirinin evi, bu evle boy ölçüşemez. Evin, normal bir ev büyüklüğünde olan salonunun bahçeye bakan kısmı, tamamen cam. Salonda Amerikan tarzında eşyalann bulunduğu modern bir köşe ile, şark stili, şöyle rahatça ayakların uzatılıp oturulabileceği ikinci bir köşe daha var.
Duvarlarda Pallik Belay'ın, Ovide Curtovich'in, Mehmet Şükrü'nün, Halit Paşa'nın tabloları asılı. Pallik Belay'ın tablosu 1861'de yapılmış. Salondan kütüphaneye ve yemek salonuna geçiliyor.

Muammer  Karaca'nın kütüphanesinde, birçoğunun kitapçılarda bulunması imkansız olan 700 cilt eser yer alıyor. Mediha Akarsu imzasını taşıyan seramik kabartma şömine odaya ayn bir hava veriyor. Yer, ince motiflerle işlenmiş, yekpare bir Rumeli kilimi ile kaplı. Çalışma masasının yanında annesinin fotoğrafı asılı. Muammer Karaca, bu fotoğrafı öpmeden evden çıkmadığını söylüyor.
Muammer Karaca
(Soldaki fotoğraf: Yemek odası Amerikan stilidir. Masa, açık renkli ceviz kaplamadır. Sekiz kişiliktir. Amerikan barında her çeşit içki bulunur. Serap karaca, ara sıra eşine viski vererek, yorgunluğunu giderir.)

Yemek odasında ceviz kaplama uzun bir masa ve 8 koltuk var. Amerikan bar da ceviz kaplama. Burada her çeşit içkiyi bulmak mümkün. Fakat bütün bu içkiler, misafirler için. Muammer Karaca, içkiyi sevmiyor. 

Yatak odasına, büyük salondan merdivenle çıkılan «asma» salondan geçiliyor. Asma salonun yatak odasına giren köşesinde bir büfe içinde Büyük Reşit Paşa'nın yeşil bohem su takımı duruyor. Değeri tam 40 bin lira.

Yatak odasını, İspanyol stili iki koltuk, bir tabure ve bir sehpa ve gene Mediha Akarsu'nun yaptığı, üzerinde horoz motifi bulunan seramik bir şömine süslüyor, iki kişilik büyük karyolanın baş ucunda Meriot'nun antika bir tablosu asılı. Muammer Karaca'nın şeceresini bildiren padişah fermanı şeklindeki resmi belge de bu odada bulunuyor.

Muammer Karaca(Soldaki fotoğraf: Yatak odası İspanyol stilidir. Üzerinde horoz motifi bulunan şömine, Mediha Akarsu tarafından yapılmıştır. Karyola, ceviz kaplama, yerde bir Isparta halısı. Muammer Karaca, yatmadan önce, şöminenin başında müzik dinler, yorgunluğunu giderir.)

Banyo, siyah mozaik motiflerle süslü, pembe seramikten. Siyah, pembe, mavi, beyaz kucaklaşmışlar. İnsan, bu banyoda gökkuşağı görmüş gibi oluyor. Evin arka kısmında, iki evlatlığın, iki hizmetçinin, bir ahçının, şoförün ve bahçıvanın odaları var.