Artistler ve Evleri (9) Zeynep Değirmencioğlu

Yayın Tarihi : 13 Ağustos 2012
39492
Yerli film artistlerimiz içinde en büyük ev, "Ayşecik" olarak tanınan Zeynep Değirmencioğlu'na ait... Zeynep Değirmencioğlu üstteki fotoğrafta yer alan bölüme «Mahzen» adını veriyor. Masa ve koltuklar fıçı şeklinde yapılmış. Etraftaki duvarlar kırmızı tuğla ile kaplı. Koltukların deseni kırmızı, sarı ve yeşil. Mahzenin giriş kısmında demirden yapılmış, siyah ve sarı renkli bir çerçeve. Tam ortada, kocaman bir tahta kaşık asılı. Duvarda petek şeklinde bir raf. Üzerinde renkli bardaklar ve çeşitli gazoz, meyve suyu şişeleri var.

1966 yılındaki  "Artistler ve Evleri Dizisi"nde bugün Yeşilçam'ın "Ayşecik"i Zeynep Değirmencioğlu'na misafir oluyoruz...

**********

Teşvikiye, Bayır Sokak 44 numaralı Ocak Apartmanı'nın ikinci katındayız. 9 ve 10 numaralı iki daire birleştirilip tek daire haline getirilmiş. Yerli film artistlerimiz arasında en büyük ev, Zeynep Değirmencioğlu'nun...

(Soldaki fotoğraf: Zeynep Değirmencioğlu buraya «Kitap Dolabı» diyor. En üstte Atatürk'ün bir büstü var. Onun altındaki gözde bütün kitaplar ve Atatürk'ün hayatına ait eserler bulunuyor.)

Salon L şeklinde. Duvarlar çok açık yeşil. Eşyalara siyah ve mavi renkler hakim. Kapının yanında birinci «Ayşecik» filmindeki meşhur portre fotoğrafı duruyor. Zeynep Değirmencioğlu'nun evinde ilk göze çarpan şey, kitaplarının çokluğu. Zeynep Değirmencioğlu, «Bana dostlarımın kitap hediye etmesini isterim» diyor. Geniş salonun nihayetinde orijinal bir ferforje pano ile ayrılmış yemek odası görünüyor. Salonun bir kenarında «Mahzen» adını verdikleri çok ilgi çekici bir köşe var. Duvarları kırmızı tuğladan. Koltuk ve masalar ise fıçı şeklinde. Yerde bir Ayşecik hayranının hediye ettiği kilim. Salonun sonundaki kapı, uzun bir koridora açılıyor.

Üzerinde annesi ve babasının odaları, mutfak, banyo ve nihayet Zeynep'in odası. Burası üçe ayrılmış. Yatak odasına pembe, beyaz hakim. Karyolasının üzerinde açık yeşil bir örtü var. Başucunda boncuklu bir kandili andıran gece lambası. İnce bir tül, yatak odasını «oyun odası»ndan ayırıyor. Kenarda gene bir kitaplık. İçinde Hayat Ansiklopedisi'nden Resimli Bilgi'ye kadar bütün ansiklopediler var. Üçüncü kısım, Zeynep'in oturma odası. Burası da yeşil perde ile ayrılmış. Köşede bir dikiş makinesi...


(Soldaki fotoğraf: Oturma odasında kitap bolluğu ve İtalyan stili, ince çizgili koltuklar ile Sovyetler Birliği Konsolosu'nun hediyesi olan biblo göze çarpıyor.)

«Hayrola Zeynep, bu makineyle dikişe mi başladın?» diye sorduk. «Hayır, annemin. Bu odayı ortak kullanıyoruz. 'Kızlar annelerine ortak olur', derler ya?» Bu sırada bir kuş sesi duyduk. Tavandaki güzel kanarya ötüyor. Adı «Tepeli»... Kuş sesleri arasında Zeynep konuşuyor: «Evde, daha doğrusu apartmanda evcil hayvan besletmiyorlar. Ancak bu kuşa izin verdiler» diyor.

(Soldaki fotoğraf: Zeynep Değirmencioğlu'nun yatak odasındaki pembe lake karyolada, çeşitli hayvan resimleri var.)