Artistler ve Gardropları (6) Belgin Doruk

Yayın Tarihi : 11 Eylül 2012
34378
Gardrop zenginliği ve giyim zevki bakımından yalnız yerli sinema artistleri arasında değil, İstanbul'un en güzel giyinen kadınları arasında seçkin bir yeri olan Belgin Doruk'un en çok sevdiği giyecekler kürkten yapılmış olanlardır. Bu arada Belgin Doruk'un tam 140 pabucu vardır...
1966'da yayımlanan "Artistler ve Gardropları" dizisinde konuğumuz bu kez, Yeşilçam'ın "Küçük Hanımefendi"si olarak unutulmazlar arasına giren Belgin doruk...

**********

(Soldaki fotoğraf: Sarı ve mavi tonlardan yapılan bu emprime şifon kokteyl elbisesi Paris'te «Kazasyan Butik»ten alınmıştır. «Jour de France» dergisinde aynı elbisenin bir manken üzerinde resmi çıkmıştır.)

Belgin Doruk, birkaç yıl önce yapılan bir anket sonunda İstanbul'un en iyi giyinen 10 kadını arasına seçilmişti. Bugün gerek gardrobundaki elbise çeşidi, gerek giyim zevki bakımından aynı titizliği ve itinayı devam ettiren şöhretli film yıldızının en büyük zevki kürk ve kürk aksesuarlı elbiseler giymektir.

Belgin Doruk, özellikle vizonu tercih eder. Kürkler hakkında bir kürkçü kadar bilgisi (olduğu söylenebilir. Vizonun her türlüsünü seven Belgin Doruk'un gardrobunda henüz sinema objektifi karşısına çıkmamış düzinelerle kürklü elbise vardır.

Soldaki fotoğraf: Dior modelinden hazırlanmış bu lame brokar tuvalet fildişi rengindedir. Göğsünde kenarı simli «nö»sü vardır. Ceketi şampanya rengidir. Kanada'dan getirilmiş, dünyanın en pahalı emba vizonundan yapılmıştır. Ceket 29 000 liradır. Sarı lame pabuç ve eldivenler Roma'dan alınmıştır.

Bebek-Arnavutköy sırtlarında büyük bir köşk yaptıran sinema yıldızı,  «Orada büyük bir odayı tamamen gardrop olarak kullanacağım» demekte ve sözlerine şöyle devam etmektedir:

- «Ben mücevherden değil, kürkten hoşlanıyorum. Giyimde fazla frapan şeyleri sevmiyorum. İyi giyim, önce, göze batmamak demektir. Kadınlar yaşlarına, başlarına ve mesleklerine göre ve bilhassa yerine göre giyinmelidir. Bizde şapka az giyilir, ama ben aksesuara, şapkaya, eldivenlere meraklıyım. Giyim bir çevre, imkan ve merak meselesidir. Kumaş kadar ince deriden yapılmış eldivenler, büyük küpeler, parlak kumaşlar ve çeşitli renklere boyanmış kürkler bu yıl çok moda. Elbisenin kumaşından çorap giyiliyor. Modanın genel çizgileri «genç» giyimlere doğru gidiyor. Alçak topuk, genç kız saçı, kalın çorap gibi...»

(Soldaki fotoğraf: Faize ve Sevim modaevi'nde yaptırılmış olan bu gece elbisesi, beyaz Antuanet kumaştandır. Üst kısmında siyah boncuklu tül bluz ile giyilen elbisenin yaka ve kollarına beyaz vizon geçirilmiştir.)