Artistler ve Gardropları (8) Filiz Akın

Yayın Tarihi : 17 Şubat 2013
31245
Filiz Akın en yeni modayı takip etmekten hoşlanan bir sanatçıdır. Memleketimizde, özellikle kadın giyimindeki yeniliklerin geç olarak uygulanmasından şikayetçidir. Yukarıdaki mor kadife elbise stras askıyla boyuna tutturulmuştur. Ensede büyük bir fiyong ve aşağı inen uçları vardır. Dior'un özel olarak yaptırdığı ve kupon halinde satılan 1967'nin gözde rengi mor kadifeden yapılan «Parizyen» adlı bu kreasyonun fiyatı 2.000 liradır.

1966 yılında yayımlanan "Artistler ve Gardropları" Dizisi'nde, bu kez Filiz Akın'ın gardrobundan seçilmiş kostümlerle 1967 kış modasından örnekleri sıralıyoruz.

**********

Filiz Akın, İngilizce bildiği için moda mecmualarını baştan aşağı okur. Sık sık kitapçısına uğrayıp model dergileri alır. Avrupa modasını çok yakından izler.

(Soldaki fotoğraf: Kanarya sarısı krepten, robası ve manşetleri beyaz, yeşil, sarı, turuncu payetlerle işlenmiş tuvalet. Kadınları «çocuklaştırmak» modasının son eseri 3.500 liraya Butik Ayfer'den alınmıştır. Stras halka küplerle giyilir. Yves Saint-Laurent kreasyonudur.)

«Modayı takip etmek ve uygulamak, benim için zevktir. Fakat bizde yeni modaları hemen kullanmak bir cesaret işi... Mesela, Avrupa'da kışın şehir içinde pantolon ve ceket giyen kadınlar pek çoktur. Fakat bizde ancak yaşı çok küçük genç kızlar bu pratik ve rahat kostümleri giyebilir. Onlara bile bir tuhaf bakılır. Bizler ancak dağlarda, kırlarda bu sempatik kıyafetle dolaşabiliyoruz» diyen Filiz Akın, 1967 kış modası hakkında şunları söylüyor:

(Sağdaki fotoğraf: Kırlarda giyilecek yeşil kaban ceket, mor yün balıkçı kazağı, siyah dra pantolon, beyaz çizme ve beyaz yün bereden meydana gelen bu kıyafet Avrupa'da kışın şehir içinde çok kullanılmaktadır. Filiz Akın bu elbiseyi Firdevs Butik'ten 1.725 liraya almıştır.)

«Bu yıl fezaya çıkan astronotların kullandığı elbiselerin parlaklığı ve şekilleri uygulanıyor. Böylece moda, ilk defa olarak geriden değil, gelecekten örnek almış oluyor. Astronotların giydiği parlak elbiselerden ilham alınarak altın ve gümüş hissi veren kumaşlar, çoraplar, çantalar ve aksesuar çok rağbette. Fakat bu moda ve renkler o kadar çok kullanılıyor ki, eminim 1968'de hepsi terk edilecek. Tıpkı James Bondmodası gibi çabuk geçecek.»

(Soldaki fotoğraf: Göğsünde papatya desenli bir penceresi olan ve kendinden çizgili tütün rengi kumaştan yapılmış olan bu gündüz elbisesi 500 liraya yerli bir butikten alınmıştır. Mor balıkçı yün kazak ve spor çorapla giyilmektedir.)

«Bu arada mor pek revaçta. Daha şimdiden İstanbul hanımlarının çoğu morardı. Feza modası kadınları kadınlıktan uzaklaştırdığı için modacılar onları bir yandan da kısa etek, fiyong, renkli çorap, roba, alçak topuk ile çocuklaştırmak istiyorlar.»

(Soldaki fotoğraf: «Portakal Bahçeleri» isimli bu tuvalet Ayfer Butik'in defilesinden 3.000 liraya alınmıştır. 1967 kışı için hazırlanmış bu tuvaletin özelliği geometrik şekillerin tuvalet gibi bir elbiseye uygulanmasıdır. Jacques Heim'in bir kreasyonu olan tuvalet, şifon kumaştandır.)

«Geometrik desenler, dekolteler hala moda. Ben moda renkleri ve yeni modelleri takip ediyorum. Ama, her zaman leylak, siyah, mor, beyaz renkleri seçerim.»