Artistler ve Gardropları (9) Zeki Müren

Yayın Tarihi : 17 Şubat 2013
30412
Zeki Müren nasıl Türk musikisinde büyük kişiliği ve cesareti olan bir sanatçıysa giyim konusunda da iddialı ve güçlüdür. 1954 yılından bugüne kadar giydiği sahne elbiselerine bir buçuk milyon liraya yakın para sarfetmiştir.

1966 yılında yayımlanan "Artistler ve Gardropları dizisi, Zeki Müren'le son buluyor...

**********
Zeki Müren'in sahne elbiseleri bakımından, gardrobunun eşi, yalnız memleketimizde değil, dünyada az bulunur bir zenginliktedir. Milletlerararası şöhrete sahip şantör veya dansörlerin, revü artistlerinin pek azı Zeki Müren'in elbiseleri kadar pahalı ve bol kostüme sahiptir.

(Soldaki fotoğraf: Bu ceket boa yılanı derisindendir. Afrika'dan Zeki Müren'e hediye olarak gönderilen deriyi Müren'in terzisi Yalçın Say dikmiştir. İlkbahar ve sonbaharda öğleden sonraları giyilen bu ceketin altında füme serj pantolonu vardır.)

Zeki Müren sahneye adım attığı 24 mayıs 1954 tarihinden bugüne kadar tanesi 7.000 ile 12.000 liraya mal olan sahne elbiselerinin hepsini aynen muhafaza eder. Hiçbirinin üzerindeki boncuğu, payeti veya diğer bir aksesuarı daha sonra yaptıklarına aktarmaz.

«Yakında sayısı 140'ı bulan bu elbiselerimi cansız mankenlere giydirip bir sergi açacağım ve ilk günden bugüne kadar kullandığım elbiselerimi burada halka teşhir edeceğim» diyen Zeki Müren elbiselerine 12 yıl zarfında bir buçuk milyona yakın masraf ettiğini söyleyip sözlerine şöyle devam ediyor:


(Soldaki fotoğraf: Siyah ve gri iplikle dokunmuş file kumaştan bu füme renkli kruvaze elbise 8 düğmelidir. Geceleri giyilmek üzere yaptırılan kostümün ceketinde bele kadar yükselen çift yırtmacı vardır. Pantolonun paçaları 19 santim genişliğindedir.)

«Bir sahne sanatçısı, hele bizim durumumuzda olanlar, kazançlarının % 80'ini giyimlerine harcamak zorundadır. Ben milyonları boşuna sarf etmiş değilim. Benim karşıma gelenler en yeni en değerli elbiselerini giyip berberlerden geçip geldiklerine göre ben de onlara layık olmalıyım. Seyirci bir mevsim önce üstümde gördüğü elbiseyi bir mevsim sonra görmek istemez. Bazıları 'Ben buna para sarfedeceğime kendime ev alırım' demiştir, ama adı sanı çok geçmeden unutulmuştur.»

Zeki Müren'in sahne elbiselerinin de, gündelik elbiselerini de terzisi Yalçın Say diker. Yalnız sahne elbiselerinin işlemelerini Peyman Songar işler. Gündelik elbiselerinde de orjinaliteye ve kimsede benzeri olmamasına dikkat eder.

(Sağdaki fotoğraf: Zeki Müren'in öğleden sonraları giymek üzere yaptırdığı bu kostüm düz desenli, penye kumaştan yapılmıştır. Mavi sulka kravatı ile mendili aynı renktedir. Sanatçı bunları Paris'ten almıştır. Viyana'dan getirilen siyah eldivenler glase deridendir. Ayakkabılar siyah videla, çorap siyah ipektir. Elinde sinema makinesinin çantasını taşıyan Zeki Müren'e bu elbise, gömlek, pabuç ve eldivenleriyle 2 500 liraya malolmustur.)

Zeki Müren, Güzel Sanatlar Akademisi Kumaş Desenleri Bölümü'nden mezun olduğu için bu konuda kafi bilgiye ve zevke sahiptir.

Dördüncü Levent'teki evinde gündelik elbiseleri için dört gardrop tahsis eden Zeki Müren, sahne elbiseleri için büyük bir oda ayırmıştır. Elbiseleri için de, bir beyaz bir de sarı lame çizmesi, baştan aşağı kadın küpelerinden meydana gelen papyon kıravatı, timsah derisinden yapılmış ayakkabısı, en ufak kıvrımlı astragandan yapılmış 10.000 liralık paltosu anlatılmaya değer orijinal giyim eşyalarıdır.

(Soldaki fotoğraf: Sahnede beyaz ve siyah pabuçları tercih eden Zeki Müren'in bir yılda kullandığı ayakkabı sayısı 125'tir. 39 numara ayakkabı giyen sanatçı, "gece pabuçları"nın ökçelerini, gündüz giydiklerine nazaran 1 santim daha uzun yaptırır.)

Dört gardrobunda dört ayrı mevsimin elbiseleri olan Zeki Müren bir yılda 100'e yakın elbise yaptırdığına göre bir elbiseyi 3-4 gün giyebilmektedir. Bir kostümü ortalama 2.000 liraya mal olduğuna göre Zeki Müren'in giyim masrafı günde 500 liraya yaklaşmaktadır.