Artistler ve Otomobilleri (15) İzzet Günay

Yayın Tarihi : 27 Mart 2013
29335
İzzet Günay'ın her zaman pırıl pırıl olan Mercedes'i Türk film artistleri arasında ancak Ayhan Işık'ın arabasıyla mukayese edilebilecek bir değer kazanmıştır.

 

İzzet Günay'ın otomobili, titiz karakterinin bir aynasıdır. Koyu gri renkteki, 1963 modeli Mercedes 220 S arabayı almak için Almanya'ya bizzat gitmiştir. 90.000 liraya malolan araba, Türkiye'de pek az Mercedes arabada bulunan ilave aksesuarlara sahiptir.

İzzet Günay ve Mercedes marka otomobili...Otomobilin iç ve dıştaki nikalajları, yazlık ve kışlık döşemesi, içi süngerli baş yastıkları, sürat ve emniyet kemerleri, kitap fileleri, buğuya engel olan vantilatörler bu ilave özel parçalardan sadece birkaçıdır...

Hidrolik fren yerine çok rahat ve emniyetli olan Westinghause tipi hava frenleri, hakiki 180 kilometre sürati ve hızlandıkça yere yapışma oranı artan balon lastikleriyle İzzet Günay'ın her zaman pırıl pırıl olan Mercedes'i Türk film artistleri arasında ancak Ayhan Işık'ın arabasıyla mukayese edilebilecek bir değer kazanmıştır. 

10 yıldan beri ehliyeti olan İzzet Günay'ın tecrübeli bir şoförü de vardır. Koltukları icabında yatak haline sokulabilen arabanın kapıları, unutulsa da, yolda açılmaz. Kontak anahtarı çıkarıldığı zaman direksiyonu otomatik olarak kilitlenen Mercedes, kullanılmadığı zamanlar garajda durur.

İzzet Günay'ın Mercedes'inde komple piknik ve seyyar küçük buzdolabından başka, her türlü ilaç ve makyaj malzemesi vardır.