Artistler ve Otomobilleri (1) Ayhan Işık

Yayın Tarihi : 06 Mayıs 2012
33003
Ayhan Işık, 1966 model Mercedes 230 SL'i 140 bin liraya almıştır. Saatte 220 kilometre «hakiki» sürat yapabilen aracın 3 ayrı klaksonu vardır.


1966 yılında evlerini ziyaret ettiğimiz ünlü sinema ve tiyatro oyuncularımızın, aynı yıl kullandıkları otomobillere de bir göz atalım dedik. Yeni dizimizin ilk yazısı, Türk Sineması'nın "Kral" unvanlı unutulmaz oyuncusu Ayhan Işık'ın otomobilini konu alıyor....

**********

Artistlerin evleri nasıl karakterlerinin bir aynası ise, otomobilleri de zevk ve servetlerini ortaya koyan birer ölçüdür. Yerli film artistlerinin bugün en az 25'inin otomobili vardır. «Yıldız» sayısının bir düzineyi geçmediği Türk sinemasında bu sayı, başka hiç bir meslek ile mukayese edilemeyecek kadar yüksektir. Herhangi bir kimse önce ev, sonra otomobil alır, ama yerli film artistleri her şeyden önce otomobil alırlar. Bunun sebebi, önce, herkesin gözü altında yaşayan insanlar olmaları, sonra da prodüktörlerin artistlere, otomobillerinin değerine göre ücret ödemeleridir. Bu seriye, artistler içinde en lüks otomobile sahip olan ve şirketler tarafından sigorta edilmeyen Ayhan Işık'ın 140 bin liralık Mercedes'i ile başlıyoruz.

Ayhan Işık, değil yerli film artistleri içinde, koca Türkiye'de bile otomobil meraklılarının başında gelir. Ayhan Işık, sinema yıldızı olmasaydı da muhakkak otomobili olurdu. Daha Güzel Sanatlar Akademisi'nde genç bir öğrenci ve Babıali'de ufak bir gazete ressamıyken bile haftalıklarından ayırdığı para ile «Hürriyet-i Ebediye» tepesine gider, direksiyon dersleri alır, boş zamanlarında araba kiralardı.

Sinema artisti olduğu günden beri, bir defa bile kira ile tutulmuş bir otomobile binmeyen
Ayhan Işık, «Sinema yıldızının nasıl elbisesi, ceketi, pantolonu olursa otomobili de olmalıdır» der. Bir bakıma, Türkiye'de en yüksek ücret almasının sebeplerinden biri de, yerli film artistleri içinde "ilk otomobilli yıldız" unvanını kazanmış olmasıdır.

Ayhan Işık, yerli film tarihinde hem ilk otomobil sahibi yıldız sıfatını taşır, hem de en pahalı, en güzel arabaların sahibi sıfatını... Şimdiye kadar Buick, Cadillac ve Oldsmobil marka, lüks arabalardan inmeyen Ayhan Işık, sadece otomobil direksiyonunda etrafa gösteriş yapan bir «sürücü» değil, otomobiller hakkında 40 yıllık tecrübesi olan şoförler kadar bilgi sahibi bir binicidir. Türkiye'de, 200 kilometre süratle otomobil kullanabilecek tek sinema yıldızı Ayhan Işık'tır.

Resim ve fotoğraf merakı yanında, otomobil merakı bir hastalık halinde olan Ayhan Işık, son yıllarda daima çift otomobil kullanmıştır. Bundan önce lüks bir Oldsmobil'i varken, sedef rengi bir «Mercedes» satın almıştı. Oldsmobil'i sattıktan sonra Avrupa'ya gitti ve oradan 1966 modeli, 230 SL tipi bir başka yeni Mercedes getirdi.


Bu sayfada fotoğraflarını gördüğünüz bu «yarış tipi spor araba»nın fiyatı 140.000 liradır ve Türkiye'ye gelen, bu modelin ilk örneğidir. Saatte 220 kilometre «hakiki» sürat yapabilen bu 230 SL Mercedesin 3 ayrı klaksonu vardır. Birincisi «yarış klaksonu», ikincisi «uzun yol klaksonu», üçüncüsü «müzikli klakson»dur.

Arabanın özelliklerinden biri de tavanının portatif olup, istendiği zaman çıkarılmasıdır. Otomobilden ayrılan tavan kısmı yerine, yaz aylarında su ve ısı geçirmeyen, açılır-kapanır otomatik ve branda bezi benzeri bir maddeden yapılmış tavan kullanılır,

İki kapısı, hiçbir zaman unutularak açılmaz. 170 beygir gücündeki motorunun dakikada yaptığı «devir» sayısı 7.000'dir. Hiçbir Amerikan otomobilinin sürat ve konfor bakımından geçemiyeceği 230 SL Mercedes'i İstanbul'da sigorta edecek bir sigorta şirketi çıkmamıştır. Ve şirketlerin uzmanları bu yollarda, bu arabayı sigorta edemiyeceklerini Ayhan Işık'a üzülerek bildirmişlerdir. Balon lastikli olan arabanın harikulade bir süspansiyonu vardır ve araba süratlendikçe yere yapışma kuvveti de artmaktadır.

En keskin virajlarda bile çok süratle dönebilen Mercedes arabanın devrilmesi ihtimali, hele kuru Avrupa yollarında, hemen hemen hiç yoktur. Ayhan Işık bu arabayla Münih'ten İstanbul'a gelmiştir. Cenevre-Milano arasında 3 saat, daimi olarak 220 kilometre süratle giden Ayhan Işık'ın arabasının plakası 34 FU 473'tür.

Ayhan Işık, filim setlerine fildişi rengindeki ikinci Mercedes'i ile gitmekte ve bu spor arabasına ancak tatil günleri binmektedir. Yerli film artistleri arasında otomobil rekabeti, önemli bir «kuvvet gösterisi» sayıldığından «Kral» rakiplerinden önde gitmeye dikkat eder.