Artistler ve Otomobilleri (3) Ali Şen

Yayın Tarihi : 04 Haziran 2012
23066
Ali Şen'in otomobili, yerli film kameracıların çok sevdikleri bir arabadır. Lüks arabaların tavanlarına kamera çıkaramazlar, ama Ali Şen'in arabasının üstünde çalışılabilir!


Yeşilçam yıldızlarının 1966 yılındaki otomobillerini incelemeye, unutulmaz karakter oyuncusu Ali Şen'in arabasıyla devam ediyoruz...

**********

Ali Şen, jönprömiye ve «star» olmadığı halde, otomobil sahibi olan ilk karakter oyuncusudur.

Yerli filmciler arasında, yüksek ücret alan starların birçoğu otomobillerini ihtiyaçtan çok gösteriş için alırlar. Böylece, prodüktörlerden isteyecekleri ücretleri de arttırmaya bir sebep bulmuş olurlar.

Fakat Ali Şen, ciddi bir aile reisi olduğu için, «hayranlara» karşı bir gösterişe, iyi bir sanatçı olduğu için de prodüktörlere «fazla masraflı bir hayat»ı ispata ihtiyacı yoktur. Tatil günlerinde, eşini, kızını ve oğlu Şener'i yanına alan Ali Şen, kırmızı arabasıyla güzel manzaralı yerlere gider ve oralarda, ailesiyle yeyip, içer.

1956 modeli «Willys» marka arabası iki kapılıdır ve saatte en çok 160 kilometre sürat yapar. 1964 Mart ayında bir Amerikalı'dan 25.000 liraya aldığı arabası 55 beygir gücündedir ve 6 silindirlidir.

34 EE 580 plakalı arabanın en büyük özelliği, gayet sağlam oluşudur. En arızalı dağ yollarına bile bir Jeep gibi tırmanan bu araba, film setlerinde Ali Şen'in makyaj, istirahat ve yemek işlerine yaradığı kadar yerli film kameracılarının da çok sevdikleri bir arabadır. Lüks arabaların tavanlarına kameranın çıkmasına imkan yoktur, ama Ali Şen'in sağlam arabasının üstünde çalışılabilir!