Artistler ve Otomobilleri (5) Müşfik Kenter

Yayın Tarihi : 16 Ağustos 2012
15328
Müşfik Kenter, 1963'te 35.000 lira ödeyerek aldığı 1957 model Mercedes ile ufak yarışlar yapmayı sever.


1966 yılında yayımlanan "Artistler ve Otomobilleri" dizisinde, sıra Müşfik Kenter'in Mercedes'inde...

* * *

Müşfik Kenter'in otomobili de sinema jönlerininki gibi «Mercedes»tir.  Ayhan Işık, İzzet Günay, Orhan Günşiray da aynı marka arabaları kullanırlar.

1957 modeli, «219» tipi siyah araba 6 silindirli motoru ile 160 kilometre yapar. 1963'te 35.000 lira ödeyerek aldığı arabası ile Müşfik Kenter, ufak yarışlar yapmayı sever. Otomobilli veya motosikletli bir arkadaşına yolda rastlayınca, pencereden «Yarış yapıyoruz» diye bağırır ve arkadaşı kabul edince tenha Boğaz yollarında «Mercedes»in motorunun ne kadar güçlü olduğunu ispatlar.

Şarap rengi iç döşemeleri eskidiği halde, değiştirecek vakit bulamamıştır. Aynı arabayı eşi Esin Kenter de kullandığı için bu  döşemeler şikayet konusu olur. Gösterişe hiç önem vermeyen Müşfik Kenter ise «Lüks arabalardan da, lüks hayattan da nefret ederim...» demektedir.

Arabasını, ablası Yıldız Kenter gibi, «vakit kazanmak için» alan Müşfik Kenter, yazın tatil günlerinde sualtına dalma malzemesini alıp eşi ve çocuklarıyla deniz kenarına gitmeyi çok sever.

1960 yılında profesyonel ehliyeti alan Müşfik Kenter, sürati çok sevdiği halde yol kavşaklarından ve köşelerden adeta durur gibi ağır geçer. Şimdiye kadar hiç kaza yapmamıştır. Arabasını satıp yenisini alacak parası olduğu halde 3 yıllık otomobiline çok alıştığı için bir türlü satmaya kıyamaz. Mercedes'inin air-condition'ı yoktur, ama aktör «Tavanındaki pencereyi açtım mı en alasından air-condition vazifesini görüyor» demektedir.