Artistler ve Otomobilleri Dizisi (12) Yıldız Kenter

Yayın Tarihi : 08 Ocak 2013
26998
Yıldız Kenter'in Temmuz 1963'teki Amerika seyahatinde aldığı 1963 modeli Chevrolet (Chevy II) arabası kendisine, çok ucuza, 30.000 liraya mal olmuştur.

 

Sinema artistlerinin otomobil sahibi olmalarıyla tiyatro sanatçılarının otomobil almalarında «gaye» bakımından fark vardır. Yerli film artistleri, ihtiyaçtan önce «gösteriş» ve «film ücretini yükseltme» gayesiyle otomobil satın alırlar. Zevk ve ihtiyaç çok sonra gelir.

Tiyatro oyuncuları ise, yerli film prodüktörlerinden yüksek ücret almak diye bir şey düşünmediklerinden dolayı, otomobillerini, süs veya gösteriş için değil, çok lüzumlu bir araç olduğu için alırlar.

Yıldız Kenter de otomobilini, yollarda vakit kaybetmemek için almış bulunmaktadır. Otomobilini daima kendisi kullanır. Otomobil nasıl süratli bir araç ise, Yıldır Kenter de «temposu süratli» bir sanatçıdır. Bir günün içine birçok işi sığdırır.

Temmuz 1963'teki Amerika seyahatinde aldığı 1963 modeli Chevrolet (Chevy II) arabası kendisine, çok ucuza, 30.000 liraya mal olmuştur. Air-condition tertibatı olan fildişi renkli araba 120 kilometre sürat yapar.

Tavanı amyantla izole edildiği için içeriye sıcak geçirmez. 6 silindirli olan arabanın renginin kahverengi olmasını istemiş, fakat bu modelin bu rengini bulamamıştır.

Yıldız Kenter şimdiye kadar hiç kaza yapmamıştır. En korktuğu şey, geceleyin lastik patlamasıdır.

Bir defa İzmir'e giderken lastiği patlamış ve bir kadın arkadaşıyla birlikte yedek lastiği takmıştır. Yıldız Kenter, en çabuk manevra yapan, en iyi direksiyon kullanan kadın sanatçımızdır.