Arzu Okay, 'Arzu Okay'ı nasıl öldürdü?

Yayın Tarihi : 07 Ekim 2017
11528
Bir dönemin en ünlü erotik film oyuncusu Arzu Okay artık yok... Yerine geleceğe umutla bakan, genç bir iş kadını var.

 

Ak kağıt, kara kalem... Biri beyaz mı beyaz; yeni doğmuş çocuğun yüzü gibi, tertemiz, yalçın tepelerdeki ayak basılmamış karlar kadar beyaz. Öteki kara... Zifiri geceler gibi, kötülerin iç dünyaları kadar kara, kapkara...

Arzu Okay, eskiden kokusundan nefret ettiği deriyi büyük bir ustalıkla işliyor, kaybettiği mutluluğu ve huzuru bulmanın sevinci içinde çalışıyor.Birbirine bu kadar zıt, iki ayrı dünyayı hatırlatan bu iki insan, elbette bir bedende, bir vücutta yan yana bir arada yaşayamazdı. Bir tek bedende iki ayrı Arzu Okay. İki ayrı kutuptan, iki ayrı yaşamdan, iki ayrı Arzu Okay... İkisi bir bedende aynı zamanda yaşayamazdı ve yaşayamadı da...

Uzun süre aradık bir tek röportaj için Arzu Okay'ı... Her şeyden kaçıyordu; eski çevresinden, sinemadan, sahneden, objektiflerden ve 6 yıldır peşini bir an olsun bırakmayan seks filmleri oyuncusu eski Arzu Okay'dan.

1970 yılında Kelebek gazetesinin açmış olduğu «Sinema Güzeli» yarışmasını kazanarak sinemaya geçmişti. Aynı yıl İtalya'ya gitmiş ve orada yapılan Avrupa Sinema Güzeli yarışmasında da dördüncü olmuştu.

Arzu Okay, ekibiyle birlikte iş başında...İlk filmi «Ölünceye Kadar»da başrolü Ayhan Işık'la paylaşmıştı. Sonra filmler filmleri izledi. Melodram, avantür, kovboy, köy filmleri... Artık sinemanın aranılan masum genç kızlarından biri olmuştu. Ve işte bu arada sinemada seks filmleri furyası başladı. Yıl 1974'tü. O da ister istemez, kendisini bu furyanın içinde bulmuştu.

- «İlk önce oynamak istemedim... Fakat başka bir seçeneğim yoktu. Çünkü 15 yaşımda sinemaya girmiştim. Sinema oyunculuğundan başka mesleğim yoktu. O zamana kadar birikmiş param da yoktu; çünkü kazandığım para ile ancak geçinebilmiştim. Ekonomik nedenlerle bu işe girdim. Önce mayo ile bikini ile başladım. Fakat hiçbir zaman porno türü bir film yapmadım. İşte tam bu sırada sahneden teklif geldi. Çünkü bu seks filmleri sayesinde birdenbire flaş isim olmuştum. Ve 1976'da ilk kez sahneye çıktım. Bir yıl sonra sahneden de nefret ettim. Çünkü gazino kulislerinde dönen ayak oyunlarına ben ayak uyduramamıştım. Ve bu kez adeta kaçarcasına Londra'ya lisan öğrenmeye gittim. Orada dört buçuk ay içinde kendimi buldum. Amacım lisan öğrenmenin yanında çevremden kopup kurtulmaktı. Çünkü herkes beni 'seks artisti' Arzu Okay olarak görüyordu. 'Arzu iyi kızmış, iyi yemek pişirirmiş, karakteri şuymuş, buymuş...' kimse bunları düşünmüyordu bile. Herkes sadece fiziğim ile ilgileniyordu. Ve film artisti Arzu Okay'a karşı, önce bende bir nefret, sonra da iğrenme ile karışık bir duygu belirdi. Ve Londra'da kendimi buldum. Orada, tam bir talebe havasında, yaşayamadığım en güzel günlerimi yaşadım. Kimse beni tanımıyordu.»

Kelebek gazetesinin 1970 yılındaki Sinema Güzeli yarışmasını kazanarak Yeşilçam'a adım atan Arzu Okay, yeni işini çok seviyor.Arzu Okay, Londra'dan bambaşka duygular içinde döner. O, artist Arzu Okay'ı tam anlamıyla yok edebilmek için, kendi kendisiyle, çevresi ile büyük bir mücadeleye girer. Ve daha önceden yaptığı bir anlaşma gereği 60 günlük bir Anadolu turnesine çıkar. Bu turne artist Arzu Okay'ın sanat hayatını noktalayan son çalışması olur. Ve turne dönüşü her şeyden elini ayağını çeker. Artık «Artist Arzu Okay» ölmüştür.

- «Son üç yıl içinde bir adam girdi hayatıma, çok şeyimi ona borçluyum. Benim, yani yeni Arzu Okay'ın doğuşu biraz da onun sayesinde oldu. Evde oturarak, ev işi yaparak, evimle ilgilenerek, dünyada bir kadına yaraşır en güzel şeyin, ev kadınlığı olduğunu öğrendim. Bir kadının, evinin kadını olması kadar güzel bir şey düşünemiyorum. Şimdi iş hayatına da atıldım. Güzel bir işim, iyi bir çevrem var. İstediğim gibi huzurlu ve güzel bir düzen kurdum kendime. Eskisi gibi, yani sahne ve sinemadaki kadar kazanmıyorsam bile, şu andaki mutluluğum ve huzurum yüz bin kat daha iyi. Bu mutluluğu milyonlara değişmem.»

(Ses Dergisi - 25 Temmuz 1981)