Aşk Sepeti'ne Üç Kafadarlar'ı doldurdular!

Yayın Tarihi : 29 Mart 2017
6016
«Aşk Sepeti»nde bir araya gelen Müjdat Gezen, Halit Akçatepe ve Necdet Yakın, geçmişin «Üç Kafadarlar»ını hatırlatınca, her yıl seri bir film çevirme fikri ortaya çıktı.

 

Üç şöhretli komedyen ilk defa aynı filmde buluştu. Müjdat Gezen, Halit Akçatepe ve Necdet Yakın, «Aşk Sepeti» adlı filmde birlikte oynuyor.Bağlarbaşı'nda, sinemacılar arasında «Kedili Köşk» namıyla maruf bir köşk vardır... İşte orada «Aşk Sepeti» adlı bir film çevriliyor. Filmde Neşe Karaböcek, Ünsal Emre, Müjdat Gezen, Halit Akçatepe, Necdet Yakın, Yeşim Tan, Osman Alyanak, Atıf Kaptan, Anuşka, İsmail Hakkı Şen, Seyhan Gümüş, Mualla Sürer ve Feridun Çölgeçen rol alıyor. Ama filmin asıl önemli yanı, üç komedyenin bu filmde ilk defa «Üç Kafadarlar» esprisi içinde sunulması... 

Rejisör Oksal Pekmezoğlu, «Bu filmde Müjdat Gezen, Halit Akçatepe ve Necdet Yakın ilk defa, "Üç Kafadar" olarak seyirci karşısına çıkıyor. Bundan sonra onlarla seri filmler yapacağız» diyor.

Dünya sinemasının gördüğü en ünlü komik trio bizde «Üç Ahbap Çavuşlar» olarak tanınan Marx Kardeşler'dir. Özellikle Ferdi Tayfur'un usta işi seslendirmesiyle memleketimizde pek sevilen «Üç Ahşap Çavuşlar»ın Türkiye'de adları da değişmişti. Harpo, Çiko ve Gruşo'yu bizler «Dilsiz, Arsak ve Torik» (Torik'i de Mümtaz Ener konuşurdu) olarak tanırdık. Bizde «Üç Kafadarlar» olarak tanınan grup ise «Three Strooges»ti. 1930-1958 arasında filmler çeviren bu grubun filmlerinden biri olan «Neşesiz Dakika Yok»un ikinci çevrimini birkaç hafta önce seyrettik.

Bir de "Ritz Biraderler" var. Onların en ünlü filmi de "Üç Silahşörler"dir. Ayrıca 1963 yılında «Kahkahanın Sesi» adlı kurgu filminde de "Ritz Biraderler", Danny Kaye, Shirley Temple, Bop Hope ve Buster Keaton gibi şöhretlerle birlikte yer almışlardı. Bizim «Üç Kafadarlar» ise bu üç grubun bir antolojisi halinde...

Ünsal Emre, Yeşim Tan ve «Üç Kafadar», Yeşilçam'ın yaşlı kraliçesi Mualla Sürer'i omuzlarına almı... Darülbedayi'nin kuruluş yıllarının ünlü ismi «Tayyareci Arif»in eşi olan Mualla Sürer, setin maskotu...Birden fazla komedyenin bulunduğu setler, son derece neşeli oluyor. Sette, onlar kendi aralarında konuşurlarken çıkan esprilerler ortalığı neşeye boğuyor. 

«Aşk Sepeti»nde de bu böyle... Normal zamanlarda 15-20 dakikada biten resim çekme işi, bu yüzden iki saat kadar tuttu. Nasıl tutmaz; mesela üçü yanyana gelmişler, tam resim çekilecek, Müjdat Gezen, Halit'e dönüp, objektifi gösteriyor:

- «Kardeşim, tavanda boya kontrolü yapmayı bırak da, sübjektife bak, sübjektife... »

Resim çekiliyor, tam yeni bir mizansen verilirken Necdet Yakın, yakına geliyor, sanki onlara duyurmak istemezmiş gibi, «Aman kardeşim» diyor. «Resim altlarına dikkat edin, Halit'le Müjdat'ın isimlerini mutlaka yazın. Seyirci onları tanımaz» diyor. O öyle der de, ötekiler durur mu? Müjdat Gezen gayet «masumane»:

Ünsal Emre ile «Üç Kafadarlar»ın ikisi, bir buket alıp Yeşim Tan'ın kapısına dayanmış. Biri buket bulamamış, o da saksı getirmiş!- «Hadi bir de aptal resmi çektirelim» diyor. Halit önce anlamamış gibi yapıyor, Müjdat «Yani objektife aval aval bakacağız» diye açıklıyor. Halit önce «Tamam» diyor, tam poz verileceği sırada olanca şirinliği ile Necdet'e dönüp: 

- «Biz aval aval bakıyoruz Necdet'çiğim diyor. «Sen külfete girme, normal bak ki resimde üslup beraberliği olsun...»

Filmdeki isimler de pek şirin... Necdet Yakın «Uyanık Kamil», Halit Akçatepe «Borazan Nuri», Müjdat Gezen «Bitirim Müştak», Osman Alyanak «Mütekait Rıfkı», Mualla Sürer «Afrodit Mualla» olarak filmde görünecekler. Bu film halen kapalı kutuların içinde. Bu bakımdan ne olur, ne olmaz bilemeyiz ama, bizim gördüğümüz kadarıyla Oksal Pekmezoğlu senaryoyu falan boşlayıp, üç komedyeni yanyana getirse, belli etmeden kamerayı çalıştırsa ve onların şakalaşırken hallerini ve sözlerini zaptetse, ortaya dört başı mamur bir komedi çıkar.

(Yazı: Sedat Tuna - Ses Dergisi - 3 Şubat 1973)