İlk renkli Türk filminin jönü: Asuman Korad

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2016
4769
Türk tiyatro sahnelerinin en deneyimli, en başarılı oyuncularından biri olan Asuman Korad, aynı zamanda ilk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız'ın da başrol oyuncularından biridir...

 

Türk tiyatrosunun en iyi oyuncularından biri olan Asuman Korad, İstanbul Üsküdarlıdır...Asuman Korad, 20 Ekim 1924'te istanbul'da, Üsküdar'da dünyaya gelmiştir. İlk öğretimini Fransız Okulu'nda yapmış, Saint Benoit Lisesi'ne devam ettiği sıralarda denizciliğe heves ederek, liseden ayrılmış ve Deniz Koleji'ne gidecekken vazgeçerek 1944'te Devlet Konservatuvarı imtihanlarına girerek muvaffak olmuştur.

Tiyatro bölümünün en başarılı öğrencileri arasında «Hilal Asuman» adı vardı artık... Sahi, söylemeyi unutuyordum, Asuman Korad'ın asıl adı «Hilal Asuman», soyadı da «Düzgünoğlu» idi. Sonradan bu uzun ismi beğenmedi, Düzgünoğlu soyadını da atarak Asuman Korad oldu.

Daha ilk girdiği sene, Tatbikat Sahnesi temsillerinde önemli roller vermeye başladılar. Bilhassa «Müfettiş»teki rolü ile adı, kısa zamanda Ankara'da tanındı ve sevildi.

Asuman Korad, 1961 yılında 'Hamlet' oyununda 'mezarcı' rolünde...1949'da Devlet Konservatuvarı Yüksek Kısım'dan mezun olup Devlet Tiyatrosu'na intisap ettiği zaman, o artık tanınmış bir sanatçı idi. Devlet Tiyatrosu'nda bir sene çalıştı. «Faust», «Pembe Evin Kaderi» ve «Fareler ve insanlar»da oynadı. Ertesi sezon, İstanbul'a, Muhsin Ertuğrul'un Küçük Sahne'sine geldi.

Asuman Korad, 1954'te 'Lady Frederick' oyununda Yıldız Kerter'le...1951'in Ekim ayında Küçük Sahne'de «Yarış» piyesinde sahneye çıktı ve İstanbullular ilk rolünde çok beğendiler onu... «Yarış»tan sonra «Karışık İş», «Karakolda», «Siyah Beyaz», «Onikinci Gece», «On Küçük Yaramaz», «Her Yerde Bulut», «Arpa Ambarı» komedilerinde oynadı. Her oyunda bir evvelkinden iyi, bir evvelkinden mükemmeldi.

1952'de Türk sinemasının ilk renkli filmi olan ve Muhsin Ertuğrul'un yönettiği «Halıcı Kız»da Heyecan Başaran'la birlikte başrolü oynadı.

Bu fotoğrafta 1953 yılında 'Arpa Ambarı' oyununda Heyecan Başaran'la görülen Asuman Korad, aynı yıl yine Heyecan Başaran'la birlikte, Türkiye'nin ilk renkli filmi olan 'Halıcı Kız'da başrolü oynadı...«Arpa Ambarı» oyunundan sonra Küçük Sahne'den ayrıldı ve Devlet Tiyatrosu'na döndü. Terence Rattingan'ın «Derin Mavi Deniz» piyesiyle gene Devlet Sahnesi'nde göründü. Bu piyesten sonra hep dramlarda oynatmaya başladılar onu. «Güzel Helena»da başarılı bir kompozisyonda idi. «Yaz Bekarı», «Güneşte On Kişi», «Volpone», «Samanyolu», «Dört Albayın Aşkı», «Hamlet», «Hürrem Sultan», «Lady Frederic», «Son Band» ve bunlardan başka daha birçok oyunda önemli roller aldı.

Geçen sezon tiyatro tetkikleri yapmak üzere Paris'e gitti. Paris'te beş ay kaldı ve beynelmilel tiyatro festivalinde sayısız piyes seyretti, etüd etti. Devlet Tiyatrosu'nda dört piyes sahneye koydu, içlerinde en sevdiği «Hayvanat Bahçesi»dir.

Bu sezon Ankara'dan ayrılıp Bulvar Tiyatrosu'nün daveti üzerine İstanbul'a geldi ve ilk olarak «Yaz Bekarı»nı oynadı. Konservatuvardayken evlendiği opera sanatçısı Suna Korad'dan ayrılmıştır.

Asuman Korad, 1952 yılında evlenip sonradan ayrıldığı ilk eşi, ünlü opera sanatçısı Suna Korad ile...Halen Ayazpaşa'da bir apartman katında oturan Asuman Korad'ın «Dost» adında, çok sevdiği bir köpeği vardır. Bazı günler, Bulvar Tiyatrosu'ndan, yani Fındıkzade'den Ayazpaşa'ya sırf Dost'a yemek vermek, ya da gezdirmek için gelir. Sonra onu yatağına yatırır ve tiyatroya döner...

(Ses Dergisi - 16 Mart 1963)