Atilla Arcan - Ekrandaki binbir kılıklı adam

Yayın Tarihi : 17 Kasım 2016
6533
TRT ekranlarına ilk kez Telefon Show programıyla gelen Atilla Arcan, geçmişte 32 film ile çok sayıda tiyaro oyununda rol almış...

 

Atilla Arcan'ın en büyük hobisi boş zamanlarında abajur yapmak...Onu ilk kez bir telefon kulübesinde izledik. Elinde telefon ahizesi, çılgınlar gibi sağa-sola telefonlar ediyor, karşısına çıkanlara hangi sanatçıyı izlemek istediklerini soruyordu. Ekranseverlerin, TRT'nin bayram ekranına gelen "Telefon Show" programının sunucusu ile tanışmaları böyle olmuştu.

Ertesi günü soru yağmuru başladı. Kim bu sunucu? Kaç yaşında? Nelerden hoşlanır? Evli mi, yoksa bekar mı? 

Sunucunun adı, Atilla Arcan'dı. İstanbulluydu... Uzun süre ayrı kaldığı yurduna yeni dönmüştü. Evli olup olmadığına gelince.. Pek çok kişi bekar sanıyordu onu ama bir aile dostu evli olduğunu, eşini ve çocuğunu gözlerden gizlemeye çalıştığını söylüyordu.

Atilla Arcan, Ayşen Gruda ile birlikte yaptığı bir sahne şovunda...Acaba hangisi gerçekti? Atilla Arcan bekar mıydı yoksa gerçekten de evli olduğunu gizliyor muydu? En iyisi bu sorunun cevabını kendimizin bulmasıydı. Ve bir tatil sabahı randevusuz, habersiz, ansızın İstanbul Kartaltepe'deki evinin kapısını çalıverdik.

Kapıyı genç bir hanım açtı. Kimi aradığımızı sordu, Atilla Arcan'ı görmek istediğimizi söyleyince içeriye haber vermeye gitti.

Birkaç dakika sonra evin misafir salonunda Atilla Arcan ile baş başa oturuyorduk. Kısa bir konuşmadan sonra kapıyı açanın eşi olup olmadığını sorduk. Şöyle bir durdu önce, "Evet eşim" diyerek ekledi ardından. Kendisini bekar sandığımızı söylediğimizde "Çok kişi öyle sanır" diyerek yanıtladı bizi. Baktı ki konu üzerinde ısrar ediyoruz anlatmaya başladı:

- "Berlin'de tanıştık Güler'le, 1976 yılındaydı... Şov öğrenimi yaptığım Londra'dan Berlin'e gitmiştim. Bir gece lokalinde çalışıyordum. Bir gün kalabalık bir Türk grubu geldi. O gece tanıştık Güler ile. Ne gariptir ki ilk tanışmamızda hiç hoşlanmamıştık birbirimizden. Hatta hoşlanmadığımızı da özellikle belli etmiştik. Ne demişler: 'Nefretten aşk doğar'... Sonra bir de baktık ki aşık olmuşuz"...

Bu da bıyıklı Atilla Arcan... Yönetmen Muharrem Gürses'in oğlu olan Atilla Arcan, karikatürist Kemal Gökhan Gürses'in ağabeyi...Aynı yıl evlenmişler. Ertesi yıl da bir kız çocukları olmuş. Adını Şebnem koymuşlar. Özel yaşantısı ile iş hayatını tamamen birbirinden ayrı tutuyor Atilla Arcan. Söz konusu işi olunca sanatçı kişiliğine bürünüyor hemen. Evde ise iyi bir aile reisi. Evdeki saatlerini ya çocuğu ile oynayarak, ya da evde abajur imal ederek geçiriyor. Bu konuda oldukça da başarılı.

Atilla Arcan'ın zengin bir kostüm kolleksiyonu var. Bütün sahne giysilerini eşi Güler Hanım dikiyor. 1945 yılında İstanbul'da doğan ve gerçek adı "Atilla Gürses" olan Atilla Arcan'ın babası yönetmen Muharrem Gürses. Arcan, 32 film çevirmiş eski bir oyuncu. Aynı zamanda da yine eski bir tiyatro oyuncusu. Hatta 1971 yılında "Beş Basamak Tiyatrosu"nda oynarken İlhan İskender Armağanı'na da aday gösterilmiş.

"Ne sinema, ne de tiyatro... Gönlümde yatan aslan şovdu" diyor sanatçı ve ekliyor: "Tiyatroyu yarım bırakıp Londra'ya şov öğrenimi için gittim. Televizyon ve şov üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Berlin'e geçtim..."

Atilla Arcan geçmişte rol aldığı filmlerden birinde...Atilla Arcan televizyon için henüz yeni bir isim. 64 değişik makyaj yapabilen, 13 dilde şarkı söyleyip, ünlü şarkıcıları taklit eden sanatçıyı ilk kez izleyebildik beyaz camda. Bundan böyle de "Telefon Show" devam ettiği sürece, hem sunucu hem de komedyen olarak çıkacak karşımıza...

Az kaldı unutuyorduk... Bakmayın siz ekranlarda telefonla aşırı dostluk kurduğuna. Aslında telefondan nefret ediyor Atilla Arcan... Ve evine telefon almamak için eşinin bütün baskılarına rağmen, direniyor da direniyor....

(Not: Manşet fotoğrafında Atilla Arcan, eşi Güler ve kızı Şebnem ile...)

(TV'de 7 Gün - 7 Kasım 1978)