Avrupa'daki son savaşçı: Asu Maralman

Yayın Tarihi : 17 Ekim 2016
4637
Fransa, Belçika ve Lüksemburg'ta görüşmeler yapan Asu Maralman'ın yanında götürdüğü besteler beğenildi ve genç şarkıcı yapımcılardan olumlu teklifler aldı.

 

Türk sanatçıları adeta batı dünyasına hücuma kalktı! Özellikle müzisyenlerimiz Avrupa'ya yönelik çalışmalarını yoğunlaşırdı. Bunun son örneğini 20 günlük bir Avrupa seyahati ile yeni olanaklar arayan Asu Maralman verdi. Sanatçının bu çalışmalarının başlangıcı 1973 yılına kadar uzanıyor. O tarihlerde yapılan araştırmalar, batı dünyasının kendisine yeni ezgiler aradığını ve Türk motiflerinin modern kalıplar içinde uygulanmasının başarılı sonuçlar verebileceğini göstermişti.

Asu Maralman'ın Avrupa gezisi işte bu amaca yönelik araştırmaları kapsıyordu. Sanatçı önce Pariste görüşmeler yaptı. Bonna Music isimli firmanın yapımcıları sanatçının İtalyanca söylediği «la Domani»yi beğenerek iki güzel parça ile kendisini lanse edebileceklerini bildirdi. Ancak Bonno Music yetkililerinin amacı Asu Maralman'ı Fransız kökenli parçalarla tanıtmaktı ki, bu nedenle kesin kontrat imzalanmadı. Asu Maralman ise Türk motiflerini de içeren çalışmalarla lanse edilmek istiyordu.

Avrupa yolundaki son savaşçımız Asu Maralman daha sonra Belçika'da Elver Plak şirketiyle bağlantı kurdu. Yapımcılar Marcel de Keukelaure ile Jean Vanloo sanatçıyı tek isimle ve Türk şarkıcısı olarak lanse edebileceklerini söyledi. Yapılacak şey Türk ve Fransız müziklerini birleştirerek Asu Maralman'ı Türk motifleriyle işlenmiş kıyafetlerle TV'ye çıkartmaktı. Maralman'ın «Kandıramazsın» ve «Keçi Vurdum Bayıra» isimli parçaları, Fransızların dikkatini çekti.

Asu Maralman üçüncü olarak Lüksemburg'a gitti... Daha önce Nilüfer ve Muzaffer Uludağ'a Avrupa'da plak yapma olanağını hazırlayan Ray van Cant'la görüştü. Lüksemburg Radyo ve Televizyon Dış İlişkiler Müdürü olan van Cant, Selmi Andak'ın bestesi olan «Kimine Hay Hay» isimli parçayı beğendi ve anlaşma olursa, bu parçayı Almanca ve İspanyolca söyleyerek kendisini lanse edilebileceğini söyledi. Asu Maralman'ın birlikte götürdüğü bazı besteleri de dinledi. Van Cant bunların arasından Okay Temiz'in «Denizaltı Rüzgarları» ve İlhan İrem'in «Anlasana» isimli parçalarını seçti. Bir edition aracılığı ile yapılacak anlaşma, bu parçaların Avrupa'da plak yapılmasını sağlayabilir.

Bütün bu araştırma ve gezilerden sonra Asu Maralman sonbahar aylarında Elver Plak ile Avrupa'da ilk plağını yapmak üzere yola koyulacak. Asu Maralman için asıl güç görev bundan sonra başlıyor. Batıda plak doldurmak kolay iş değil. Uzun çalışmalar gerektiriyor. Ve bütün bunların arkasında aynı zamanda büyük bir şans da olmalı. Bakalım Maralman'a şans gülecek mi?

(Ses dergisi - 17 Temmuz 1976)