Aya giden ilk Türk

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2010
17047
Muzeffer Tema, 1960'taki bir Hollywood filminde, ay üssünde uzaylı bir yaratığa karşı mücadele eden Türk bilim adamı rolünü oynamıştı.

 

Muzaffer Tema, film çekimleri sırasında...Çağımız uzay çağı. İnsanoğlu henüz gezegenimizin dışına sınırlı ölçüde çıkabilse de, kıyasıya bir yarış sürüyor. Bazı ülkeler de ilk astronotlarını dünya dışına gönderebilmek için yoğun çaba sarfediyor.

Olur ya; Aklınıza "Ay'a gidecek ilk Türk astronotu kim olacak?" diye bir soru takılabilir. Bunun yanıtı aslında gelecekte değil, geçmişte gizli. Bir Türk, dünyanın çevresinde milyonlarca yıldır dönüp duran bu yüzü "sivilceli" küreye çoktan çıktı bile. Üstelik günümüzden yıllar önce!

1960 yılında, David Bradley'nin yönettiği Hollywood yapımı Aya 12 Adam (Twelwe to the Moon), "uzaylı yaratık" filmlerinin öncülerinden biridir. Ay üssünde görevli farklı uluslardan 12 bilimadamı, bir gün bilinmeyen bir dünyadan garip bir uzay gemisiyle karşılaşır. Aracın içinde, insanlığı tehdit eden bir yaratık vardır ve onu yoketme çabasına girerler.

Başrolünü Ken Clark'ın üstlendiği 150 bin dolar bütçeli filmde yer alan 12 bilimadamı arasında bir de Türk doktor vardır: Selim Halit. Bu rolü Yeşilçam'ın geçmişteki süperstarlarından Muzaffer Tema canlandırmıştır.

1960 yılında şansını denemek için Holywood'un kapısını çalan Tema, afişlerdeki "Tema Bey" adıyla sadece iki filmde görünme şansı bulabilmişti.Film Türkiye'de. Ayda Korkunç Mücadele adıyla gösterildi.

Aya 12 Adam'da iyi bir rol yakalayan Tema'nın diğer filmdeki şansı ise bir dansa kaldırma sahnesinden öteye geçememişti.

4 Ekim 2011'de kaybettiğimiz Muzaffer Tema, gelecekte uzayda Türk gemilerinin dolaşacağı zamanlarda, "Aya giden ilk Türk" olarak hatırlanacaktır mutlaka!

Aya 12 Adam filmini izlemek için tıklayınız >>