Uludağ'da aşk başkadır!

Yayın Tarihi : 01 Ocak 2017
8541
Küçük Hanımefendi filminin çok tutulması üzerine Ayhan Işık ile Belgin Doruk, Küçük Hanım'ın Şoförü'nün çekimleri için Uludağ'a çıktı...

 

Belgin Doruk, Uludağ için özel elbiseler almıştı. Gerçi kayak yapmasını bilmiyordu ama, düşe kalka öğrenirdi. İnsan yürümesini bile, düşe kalka öğreniyordu. Ayhan Işık'la birlikte Fatintepe'ye çıktılar. Apollon ve öteki tanrılar, yüzyıllarca sonra Uludağ'da halktan bir şoförün, zengin bir kızla sevişeceğini, evleneceğini; bu hikayenin dillere destan olacağını bilselerdi, aşkları için başka bir dağ seçerlerdi.

Uludağ, "Tanrıların seviştiği dağ" diye anılır. Bu dağda sevişen tanrılara şiirler düzülmüş, maniler yakılmış, destanlar yazılmıştır. Geçen ayın sonunda, Uludağ'da, 20'nci yüzyılın güzel aşk hikayelerinden biri geçti. Sonu da tatlıya bağlandı. 

Yaz aylarında bile, arada bir kar hasretini gideren Uludağ'a üç gündür bir damla kar düşmemişti. Hafta sonu için dağa çıkanlar, karın beyazlığını, yumuşaklığını görememişlerdi. Bu yüzden, dağa çıkan her yeni yolcudan karın şansını değiştirecek bir ayak uğuru bekleniyordu. Cuma akşamı, Uludağ'daki "infraruj" ışınlarıyla ısıtılmış lüks otelin kapısında duran otomobillerden Belgin Doruk ve Ayhan Işık gibi tanınmış yıldızlar çıkmıştı. O anda da hava değişivermiş, önce hafiften, sonra da lapa lapa kar yağmağa başlamıştı. Ertesi sabah uyananlar, dağ eteklerinin bembeyaz olduğunu görmüşlerdi.

Belgin Doruk ile Ayhan Işık, otelin salonunda ısındıktan sonra, oyun odasına geçtiler. Tahtaravallide çocuklar gibi eğlendiler.Belgin ile Ayhan, Uludağ'a hem film çevirmeye, hem de bir yılın yorgunluğunu çıkarmaya gelmişti. Birsel Film'in çevirdiği "Küçük Hanımefendi" filmi çok tutulmuştu. O filmin devamı, "Küçük Hanımın Şoförü" olacaktı. Bir şoförle, hanımının aşk hikayesi Uludağ'da geçiyor, Bursa'daki "evlendirme memurluğu"nda bitiyordu.

Ayhan Işık ile Belgin Doruk, yorgunluk kahvelerini büyük salonda içerken, Kenan Artun ile Sezer Sezin de onlara eşlik etti.Filmin çekilişi 24 saat sürdü. Film ekibi öteki 24 saati de, dinlenmekle geçirdi. Özdemir Birsel, Belgin Doruk ve Ayhan Işık "Küçük Hanımın Şoförü"nün ekibindeydi. Onlara, Küçük Sahne'nin Müdürü Galip San ile oyuncu karı-koca Sezer Sezin-Kenan Artun çifti "gezmek" için katılmıştı.

Pazar sabahı, "Küçük Hanımın Şoförü" filminin ekibi İstanbul'a hareket ederken, Uludağ'ın buzları çözülüyordu. Kar da, onların gidişini bekliyormuş gibi, durmuştu.

(Ses Dergisi - 10 Şubat 1962)