Ayhan Işık: Yılmaz Güney arkamdan lakırdı ediyormuş...

Yayın Tarihi : 20 Ekim 2011
69197
Sinemanın taçsız kralı, Yılmaz Güney, Fikret Hakan, Tanju Gürsu ve diğer bazı meslektaşlarını ağır sözlerle eleştirdi.

Televizyondaki magazin programları, oyuncu, şarkıcı ve mankenlerin birbirleri hakkında söyledikleri "nahoş sözler", incir çekirdeğini doldurmayacak dertler, kıskançlıklar, rekabet ve reklam çekişmeleriyle dolu.

Evine, eşine ve çocuğuna bağlı ideal bir aile babası olan Ayhan Işık'a hayranlarından gelen binlerce mektup, onun yaşamını takdir eden sözlerle dolu...Merak ettik. Acaba bu iş geçmişte nasıldı? Ünlüler birbirleri hakkında ne düşünür, nasıl konuşurdu? İşte size bir örnek. Hem de bir "Kral"dan, Ayhan Işık'tan...

Ses dergisinin 26 Aralık 1966 tarihli sayısına konuşan Ayhan Işık dönemin yıldızlarını ağır sözlerle eleştirmiş. İşte meslektaşları hakkında tek tek yaptığı değerlendirmeler:

Yılmaz Güney: Arkamdan lakırdı ediyormuş. Bu yönünü beğenmedim. Aynalara ateş etmesi, müzisyen bıçaklaması, elinde tüfekle dolaşması, nikahlanmadan çocuk sahibi olması, toplumun ahlaki değerlerini sarsıcı şeyler. Ben daha dün 532 bin (532.000) lira vergi ödedim. Ama hiçbir zaman üç otomobili yan yana dizip, reklam yapmadım.

Fikret Hakan: Fikret bana selam vermez. Güya onun bir rolünü almışım. Onun eşsiz oyuncu olduğuna inanmam. Hele Türk gençlerinin bizleri örnek aldıklarını düşünürsek, Fikret Hakan'ın yaptıkları daha şumüllü bir mahiyet alır.

Salih Güney: Yakından tanımam. Ama yaptıklarını duyuyorum da şaşıyorum. Hadiselerini okuyunca meslek adına utanıyorum.

Tanju Gürsu: Selda Alkor hikayesini çok ayıpladım. İki bekar sinema yıldızı flört edebilir, ama bunu davul zurnayla ilan etmez.

Kuzey Vargın: Bu delikanlıyla bir film setinde konuştum. Film artistliğinin icaplarını anlattım. Beni dinler göründü. Ama hadiseler çıkarmaya devam etti. Bu yüzden çok yakışıklı olduğu halde layık olduğu yeri alamadı.

Orhan Günşiray, Eşref Kolçak, Turgut Özatay, Öztürk Serengil: Bu arkadaşların yaptıklarını ve son durumlarını herkes biliyor. Benim bir şey söylememe lüzum yok!

(Not: Manşet fotoğrafımızda Ayhan Işık ile eşi Gülşen Işık görülüyor.)