Ayhan Işık-Sadri Alışık - Yılların yıpratamadığı dostluk

Yayın Tarihi : 06 Ekim 2017
11053
Ayhan Işık ve Sadri Alışık, eşleri Gülşen ve Çolpan ile birlikte, tam 15 yıldır Yeşilçam'da benzeri görülmemiş bir arkadaşlık yaşıyor.

 

İkisi de Türk sinemasının en eski oyuncularından... Ama ortak bir özellikleri daha var: Dostlukları... Gerek Ayhan Işık ve Sadri Alışık, 15 yıl boyunca birbirlerinden ayrılmadı. Eşleri Gülşen Işık ve Çolpan İlhan ile birlikte büyük bir arkadaşlık örneği veren sanatçılar bunu gururla ilan ediyor.

Haftanın iki-üç günü bir araya gelen Sadri Alışık ve Ayhan Işık, eşleriyle birlikte gecenin geç saatlerine dek sohbet ediyor.Dostlukları çok eski yıllara dayanıyor Işık ve Alışık çiftinin. 15 yıl öncesine kadar... Yeşilçam'da az bulunur, az görülür bir yakınlıkları var. Öyle ki o ilk günlerin sıcaklığından, o ilk günlerin dayanışmasından hiçbir şey yitirmemişler. Birbirlerine sımsıkı bağlılar. Hemen hemen her akşam birlikte geziyor, eğleniyorlar, ya da evlerinde toplantılar düzenliyorlar...

Ayhan Işık'ın eşi Gülsen Işık en iyi arkadaşı olarak Çolpan İlhan'ı gösterirken, yılların dev aktörü Ayhan Işık da tek arkadaşı olarak Sadri Alışık'ı işaretliyor. Tabii bu tabloyu tersine çevirdiniz mi, yine aynı cevaplarla karşılaşıyorsunuz. Diğer bir deyişle iki aile arasında bitmez tükenmez bir işbirliği ve içtenlik var...

Şimdi merak edenleriniz olmuştur. Artk bu zamanda böylesine sevgi ve saygıya dayanan dostluk kalmış mıdır dersiniz? Evet... 15 yıl boyunca birbirlerini hiç kırmadıklarını belirten ve ailece sürekli bir beraberlik içinde olduklarını söyleyen Ayhan Işık, Gülsen Işık, Sadri Alışık ve Çolpan İlhan duygularını şu ortak sözcüklerle anlatıyor:

- «Bütün mesele dostluk denen kavramın bilincine varabilmek ve onun önemini kavrayabilmektir.»

Gülşen Işık ile Çolpan İlhan da birbirleriyle çok iyi anlaşıyor.İki dev oyuncunun ilk tanışması bir film setinde olmuş. İlk günün içtenliği yerini sıkı bir dostluğa terkedivermiş. Bu dostlukları kısa sürede eşlerine de sıçrayıvermiş. Ve dörtlü bir grup halinde birbirlerinden ayrılmaz, kopmaz olmuşlar.

Sinemadaki güçlerini hiçbir zaman rekabet ortamına dönüştürmeyen ve bilakis birbirlerine yardımcı olan sanatçılar, dostluklarının çocuklarına da intikal edeceğini ve bu ilişkinin onlar tarafından da sürdürüleceğini iddia ediyor. Eee ne denir: "Böylesi dostlar başına..."

(Ses Dergisi - 17 Eylül 1977)