Ayşe Egesoy, evrak memuruydu, spiker oldu

Yayın Tarihi : 31 Mayıs 2013
23352
Televizyonun yeni anons spikeri Ayşe Egesoy, bundan sekiz yıl önce memur olarak girdi TRT'ye. Günden güne kendisini yetiştirdi, açılan sınavı da kazanarak spiker olmayı başardı.


TRT'de yıllar yılı evraklar arasında dirsek çürüttü... Personel Şubesi'nde memur olarak, TRT'ye alınan elemanları kaydetti, onlara kimlik kartları hazırlanmasında çalıştı, kimi zaman da bu yeni alınanlar arasında "spiker" sıfatını görünce hayıflandı. «Ben neden spiker olmayayım?» diye düşünüp, durdu.

Ayşe EgesoyVe bu düşünce belleğine yerleştiği anda çalışmaya koyuldu. Teybine, bazen bir romandan bölümler, bazen de haber metinleri okudu. Banda aldıklarını teker teker dinledi. Bu çalışmalar sonucu kendisine güvenmeye başladı. Spiker olabilirdi...

1970 yılında TRT'ye memur olarak girmişti. Tam 7 yıl sonra, açılan spikerlik sınavına katılmaya karar verdi. Bu kararı verirken de çalışmalarına güvenmişti hep. Yüzü de kara çıkmamış, kazanmış, televizyonun anons spikerleri arasına katılmıştı.

Bir yıldır bu görevde, ama ekrana çok az çıktı. Nedeni de, sınavı kazandıktan sonra hamilelik devresinin başlaması ve izne ayrılması.

Ayşe Egesoy, spikerlik sınavına girmeden çok önce başladığı teyp çalışmasını şimdi de sürdürüyor. «Her akşam, çocuğum olmasına rağmen, bu çalışmayı iki saat süreyle yapıyorum. Spikerlik mesleği beni teknik olarak ilgilendiriyor. Saçım güzelmiş, görüntüm iyi değilmiş, bunlar önemli değil benim için. Önemli olan, bir spikerin dil kurallarının hakkını vererek düzgün konuşmasıdır. Şu anda eksiklerim çok. Bu eksikliklerimi, yavaş yavaş gidereceğime inanıyorum» diyor.

Sonra da, «Bir spiker çıkıp da 'Benim mesleki açıdan hiçbir eksiğim yok' diyemez. Spikerlerin her zaman bir eksik tarafı bulunur» diye ekliyor.

(Ses Dergisi - 4 Şubat 1978)