Sözlere hükmeden tatlı kaçık: Aysel Gürel

Yayın Tarihi : 12 Şubat 2016
9687
Aysel Gürel denilince, daha düne kadar "Müjde Ar ve Mehtap Ar'ın annesi" akla gelirdi. Bugünse akla ilk önce, dillere düşen şarkıların söz yazarı geliyor.

 

Aysel Gürel şarkı sözü yazacağı zaman, gecenin geç bir saatini bekler. Sanki uyuyacakmış gibi, pijamalarını giyer ve bir sigara yakar. Kızı Mehtap Ar, kendisini izlerken, gözlerini tavanda bir noktaya dikip düşünür, birtakım kelimeler mırıldanır. Yeniden düşünür, sonra birden ilham gelir ve ilk kelimeleri söyler.Plak üretimi şu sıralarda hayli kısıtlı da olsa, son haftalarda piyasaya çıkan hafif müzik türü plakların çoğunda şarkı sözü yazarı olarak hep Aysel Gürel'in imzası var!

Müzikseverler ilk başta Aysel Gürel'i, "Müjde Ar'ın annesi" olarak anımsarlar. Aslında, daha Müjde Ar dünyaya gelmeden önce, başarılı bir tiyatro sanatçısı olarak adından sıkça söz ettiriyordu. Şimdi 52 yaşında olan sanatçı, yıllarca tiyatro ve kabare oyunculuğu yaptıktan sonra, müziğe geçmiş. Kendisine bu yeni uğraşına nasıl ve ne zaman başladığını sorduğumuz zaman şöyle yanıtladı sorumuzu:

- "40 yıllık sanatçıyım, ama 9 yıldır şarkı sözü yazıyorum. Şu sıralarda da en verimli dönemimdeyim, çünkü birçok şarkıcıdan sürekli talep alıyorum. Şarkı sözü yazarlığı, müziğe olan tutkumdan ötürü başladı. Önce bir meraktı, 'Yazabilir miyim acaba?' sorusuna bir arayıştı. Birkaç denemeden sonra becerebildiğimi gördüm. Üstelik piyasada da beğenilmişti ilk sözlerim. Ne yalan söyleyeyim, sonra her şeyi unuttum. Ne tiyatro kaldı dünyamda, ne bir başka uğraş. Müzikten ve şarkı sözü yazmaktan başka bir şey düşünemiyordum. Şimdi ise, inanın yetiştiremiyorum."

Aysel Gürel, yüksek sesle, hatta bağırarak şarkı sözünü birkaç kez baştan sona okumaktan kendini alamaz. O sırada hiçbir şeyi görmemekte, hiçbir şeyi duymamaktadır. Hatta Mehtap Ar'ın 'Anne, yeter Allah aşkına' diye bağırarak saçını başını yolmasını bile... Aysel Gürel'le görüşmemiz devam ederken aklımıza bir nokta takıldı. Müzik dünyamızdaki söz yazarları değişik şeylerden ilham alır, farklı ortamlarda, söz yazarlar, hatta bazılarının garip yöntemleri de vardır söz yazmakta. Acaba, Aysel Gürel günün hangi saatinde oturuyordu yazmaya? Nelerden esinleniyordu?:

- "50 yıllık bir ömür küçümsenemez" dedi Aysel Gürel, "Acı ve tatlı günler... Renkli anılar... Düş kırıklıkları ve umutlar... Şarkı sözü yazmak için bir şeyler karıştırmaya gerek var mı? Ben yaşadıklarımdan ve duygularımdan kaynaklanıyorum genellikle. Sakın şaşırmayın, söz yazmaya gece yarısından sonra başlıyorum. Giriyorum yatağıma ve başlıyorum düşünmeye. Daha önceden aldığım notlarım varsa, onları şekillendiriyorum ya da düşüncelerimi, duygularımı şiirleştiriyorum. Bazen bu sözleri, bir müzik parçasıyla yüksek sesle söylüyorum, ama kızım Mehtap nedense hep isyan ediyor. Kesiveriyor sesimi!"

Dakikalar geçer... Anne söz yazarımız, ani bir ilhamla gelen şarkı sözünü hemen bir kağıda kaydeder. Mehtap Ar ise, uykusunun içine okunmuş olmaktan bitkin haldedir. Sonunda pes edip, bir kenara kıvrılır ve sızar gider. Bu, anne Aysel Gürel'in her şarkı sözü yazmasında böyle tekrarlanır durur.Gürel'in güncel ve popüler olan şarkıları arasında şu parçalar yer alıyor: Deniz Erkanat'tan "Helal Olsun", Ersan Erdura'dan: "Aşıksın", Sezen Aksu'dan "En Uzun Gece" ve Ülkü Erakalın'ın yeni çıkan ilk uzunçalarında seslendirdiği şarkılar. Bu şarkılardan önce Gürel, "Hani" ve "Meyhanenin Kanunu" adlı şarkı sözleriyle de beğeni kazanmıştı. Deli, dolu neşe küpü bir kadın Aysel Gürel. Kendisini, ünlü kadın yazar Barbara Cartland'a benzetiyor. Aralarındaki tek fark o roman, Aysel Gürel söz yazıyor! 

(Gong Dergisi - 27 Mayıs 1981)