Ayten Alpman: Şimdiki aklım olsaydı...

Yayın Tarihi : 14 Haziran 2012
16932
18 yıllık şarkıcı olan Ayten Alpman, «Vah emeklerim. 18 yıl uğraşacağıma, 18 bin liralık elbise yaptırır, daha meşhur olurdum" diye konuuyor.

20 Nisan'da kaybettiğimiz "Memleketim" şarkısının unutulmaz yorumcusu Ayten Alpman'ın anısına, 1968'den kalan aşağıdaki röportajı yayımlıyoruz...

**********

«Moda» en en hızlısına müzikte rastlanır! Her yıl yepyeni müzik türleri, yepyeni şöhretler yaratılır. Bu arada yıllara meydan okuyan şarkıcılar da vardır tabii. 18 yıllık şarkıcı olmasına rağmen sesiyle ve tipiyle çok genç gösteren Ayten Alpman da bunlardan biridir.

Yıllar geçtikçe güzelleşen bir ses, yıllar geçtikçe gençleşen bir çehre, skandalsız, dedikodusuz bir sanat hayatı, çocuklarına müşfik bir anne, ailesine iyi bir evlat ve Ayten Alpman...

Şaşılacak derecede kaprissiz, sahneye çıkan bir şarkıcıyla uyuşmayacak kadar sade, 18 yıllık şarkıcıdan ümit edilmeyecek genç bir görünüş ve Ayten Alpman...

Müzikle uzaktan, yakından ilgili herkes, Ayten Alpman adını yıllardan beri duyar. Daha doğrusu aynı Ayten önce Ayten Alpman, sonra Ayten Gencer ve yine Ayten Alpman olarak duyulmuş, tanınmıştır.

Ayten Alpman, 18 yıl önce başladığı müzik hayatını, daima en iyi şekilde yürütmeyi bilmiş ender şarkıcılardan biridir. Kalın sesi, kendine has stiliyle söylediği caz şarkıları, yıllardan beri müzikseverlerin kulaklarında ve kalplerinde yer etmiştir.

Ayten Alpman'la geçtiğimiz günlerde bir öğleden sonra, sizler için birkaç saat görüştük. Apartmanın kapısını çalmamıza lüzum kalmadı, birinci kat penceresinden, kırmızı-lacivert bir triko elbise giymiş, omuzlarına uzanan siyah saçlarıyla pencereden sarktı. Hafif boyalı, iri kara gözleriyle gülerek bize bakıyordu.

«Herhalde beni arıyorsunuzdur?» diye takıldı ve kapıyı açtı. Ufacık apartman dairesinin, ufacık odasında Ayten Alpman, çeşitli sorularımıza cevap verirken, fotoğraf modellerini aratmayacak bir sempatiyle de pozlar veriyor, devamlı gülüyordu. Bir ara söz sinema artistlerinin sahnelerde elbiseleriyle sükse yapmaya çalıştıklarından açıldı. Ayten Alpman, hemen o kendisine has konuşmasıyle tatlı tatlı anlatmaya başladı:

- «Vah emeklerim. Şimdiki aklım olsaydı, 18 yıl uğraşacağıma, 18 bin liralık elbise yaptırır, daha meşhur olurdum. Bu rezalet elbette sürüp gitmeyecek. Ama Yeşilçam'da bu işin meraklısı öyle çok ki, ne yapacağımızı şaşırdık.»

Ayten Alpman'ın İlhan ve Ayşe adlı iki çocuğu var. İlhan, babası İlham Gencer gibi piyano çalıyor, fakat ideali mühendis olmak. 12 yaşındaki Ayşe ise, annesi gi bi güzel sesli. Geçenlerde iki kardeş, yanlarına bir arkadaşlarını alıp 'kimseye haber vermeden girdikleri bir müzik yarışmasında birinci olmuşlar.

Ayten Alpman, Türkiye'de besteci olarak Erol Büyükburç ve Timur Selçuk'u beğeniyor. «Erol Büyükburç'un müzik eğitimi olsaydı, şüphesiz çok daha büyük eserler verirdi. Şimdiki halde bile Erol, şahsi kabiliyetiyle gerçekten başarılı eserler veriyor» diyor.

Ayten Alpman, şarkıcılarımızın taklitçiliğinden oldukça şikayetçi. «Avrupa'da herkesin bir stili vardır, niye bizimkiler taklitten zevk duyuyorlar? Bu biraz da seyircimizin tepki göstermeyişinden olsa gerek» diye yakınıyor.