Ayten Erman: Sanatçı olduğuma pişmanım

Yayın Tarihi : 26 Kasım 2016
24222
Özellikle Cennet Mahallesi dizisindeki "Kısmet Ana" rolüyle tanınan yılların oyuncusu Ayten Erman, sanatçı olarak tek kazancının halkın sevgisi olduğunu söylüyor... 

 

Yıllar öncesinden bir fotoğraf... Ayten Erman küçük kardeşleri Ayşen Erman (Gruda) ve Ayben Erman ile...Onu çok sayıda film ve diziden tanıyoruz. Belki en çok Cennet Mahallesi'nin 'Kısmet Ana'sı olarak... 

Çok uzun yılların tiyatro ve sinema sanatçısı Ayten Erman, gerçek anlamda 'yorgun bir savaşçı". Artık Kartal Yakacık'taki Sanatçı Yaşam Evi'nde, birçok meslektaşı ile birlikte, geçmişin acı ve tatlı anılarını paylaşarak yaşıyor. 

Yıllarca tiyatro ve sinemaya hizmet eden, sahne ve spot ışıkları altında bir ömür tüketen Ayten Erman, 30 Ocak 2010 tarihli Zaman gazetesinde, Okan Işık ile yaptığı söyleşide, "Sanatçı olduğum için pişmanım" diyordu. Primleri yatırılmadığı için emekli olamayan sanatçı, sağlık sorunları olduğu halde hastaneye gidemediğinden yakınıyor ve "Hayattaki tek pişmanlığım sanatçı olmak, tek kazancım ise halkın sevgisi" diyordu. 60 yıllık sanat hayatında maddi sıkıntılar yaşadığı dönemlerde hiçbir destek görmediğini, iş taleplerinin cevapsız bırakıldığını anlatıyor, özellikle Haldun Dormen ile Türker İnanoğlu'na kırgın olduğunu belirtiyordu.

Ayten Erman, Avni Dilligil Tiyatrosu'ndaki arkadaşlarıyla... (Arka sıra soldan sağa) Nevzat Okçugil, Ayten Erman, Avni Dilligil, Belkıs Dilligil, Tomris kiper. (Ön sıra soldan sağa) Şemsi İnkaya, Ayşen Erman (Gruda), Halit Akçatepe.Ayten Erman, Sanatçı Yaşam Evi'nde şu anki yaşamından memnun. Buraya kendi isteğiyle gelmiş. "Ailem, kardeşlerim, oğlum sabah akşam arar beni. Özgür irademle, sağlık imkanlarından daha iyi faydalanabilmek için geldim. Bize iyi bakıyorlar" diyor, sonra da ekliyor:

- "Tiyatro kökenliyim. Bizim zamanımızda hepimiz akraba gibiydik. Avni Dilligil, Belkıs Dilligil'den tut Hayri Esenler'e, Saadettin Erbil'den yakın zamandan Adile Naşit'e kadar birçok sanatçıyla oynadık, dost gibiydik biz. Şener Şen, Kemal Sunal... Hepsiyle oynadım; Tosun Paşa, En Büyük Şaban, Şendul Şaban... Tiyatrocu oldukları için ailece de evlerine gidip gelirdik. Kemal Sunal bizim evimizden hiç çıkmazdı örneğin. Çok anılar var. Aslında hepsini yazmayı düşünüyorum. Birinin yardımcı olması lazım, anlatacaklarımı ses kaydına alması lazım"

Ayten Erman, 1964'teki '7 Canlı' adlı oyunda... (Soldan sağa) Ayten Erman, Suna Berk, Timuçin Caymaz, Nevzat Okçugil ve Melahat Özekit...Bu arada Nedim Saban'dan bir Ayten Erman anısı:

- "Ayten Abla, şişman, tonton, cüsseli biri! Yürüme güçlüğü çekiyor yıllardır. Zeki Müren Müzikali'nin Bodrum'daki ihtişamlı galasında, sahne arkasında, karanlıkta düştü. Ben panikledim tabi. 'Abla, oyunu keseyim mi?' dedim. Ayten Abla, oyunu gala gecesi ortada kesme teklifime çok şaşırdı, 'Ne diyorsun evladım, galada 3000 kişi var' dedi ve acılar içinde oyuna devam etti ve bitirdi"

Ayten Erman, 26 Kasım 1935'te İstanbul Yeşilköy'de doğdu. Osmanlı döneminde karargah olarak kullanılan bir köşte... Makinist bir babanın ilk kızıydı. Kendisinden 10 yıl sonra doğan Ayşen Erman (Gruda) ve 14 yaş küçük olan Ayben Erman da kendisi gibi oyuncu oldu. Ayşen Gruda, ablası hakkında "Tiyatro için öldü dirildi, sonunda tiyatrocu oldu. Ses Tiyatrosu'nda Avni Dilligil'in kadrosundayken, beni de oraya aldı" diye konuşuyor.

Ayten Erman Cennet Mahallesi dizisinde, 'Kısmet ana' rolünde...Ayten Erman; Avni Dilligil, Kenan Büke, Dormen ve Tuncay Özinel Tiyatrosu gibi birçok özel tiyatronun kadrosunda yer aldı. Çok sayıda oyun ve müzikalde rol aldı. 1985 yılında başrolünü Kemal Sunal'ın oynadığı "Şendul Şaban" filminde kızkardeşleri Ayşen ve Ayben ile kamera karşısına çıktı. Kemal Sunal ile ayrıca "Tosun Paşa", "En Büyük Şaban" gibi filmlerde de rol aldı. 1988'deki Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalinde 'Tonton Fidan'ı canlandırdı. 1996-2001 yılları arasında "Çılgın Bediş" adlı dizide "Cadaloz Mefaret" karakteriyle sevildi. 2004-2007 yılları arasında, "Cennet Mahallesi" dizisinde "Kısmet Ana" olarak hafızalara kazındı.

Ayten Erman, Avni Dilligil Tiyatrosu'nun kadrosunda birlikte yer aldığı kendisi gibi oyuncu olan Şemsi İnkaya ile evlendi. Ozan adını verdikleri bir oğulları oldu, ancak sonradan ayrıldılar.

(Derleme: Turknostalji.com)