Bakanların fotoğraf krizi nasıl çözüldü?

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2010
9880
1980 başında bakanların en büyük dertlerinden biri TRT'de ekrana getirilen fotoğraflarının "daha yakışıklı" olmasıydı.


1980'in ilk aylarında TRT'nin başı, bakanlarla dertteydi. Sorun "Şu icraatımı niye vermediniz?", "Bu sözlerimi niye yayınlamadınız?" gibi klasik şikayetlerden çok kendi görüntüleriyle ilgiliydi.

Türkiye'yi yöneten yaşını-başını çoktan almış bakanlar, işi gücü bırakmış, TRT bültenlerinde kullanılan kendi fotoğraflarına kafayı takmıştı.

Memleketin gençleri kutuplara bölünmüş, işsizlik, enflasyon almış başını gitmişken, tam bir "Bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umrunda mı dünya" vakası.

28 Ocak 1980 tarihli TV'de 7 Gün dergisinde, bu konuyla ilgili bir habere yer verilmiş. Yazıda, bakanların TRT yönetimini her gün telefon yağmuruna tutup, haber bültenlerinde daha yakışıklı fotoğraflarına yer verilmesi için Genel Müdür Doğan Kasaroğlu'na yaptıkları baskı anlatılıyor.

Bazılarının rötuşlu fotoğraflarını bile gönderdikleri bildiriliyor. Turizm ve Tanıtma Bakanı Barlas Küntay, Bayındırlık ve İskan Bakanı Selahattin Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Cemal Külahlı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Esat Kıratlıoğlu, Köyişleri Bakanı Ahmet Karayiğit ve Devlet Bakanı Ekrem Ceyhun'un, kuruma "daha yakışıklı" fotoğraflarını yolladıkları naklediliyor.

Bakanların memleket meselelerinden daha büyük duyarlılık gösterdiği bu fotoğraf krizi, yaklaşık 9 ay sonra toptan çözüldü.

12 Eylül 1980'den sonra, TRT ekranlarında, bakan fotoğraflarının yerini, komutan fotoğrafları aldı. Böylece bu çok önemli (!) sorun rafa kalkmış oldu!