Barış Manço ilk filmi için kamera karşısında

Yayın Tarihi : 01 Şubat 2016
13420
Yeşilçam'dan gelen tekliflere daha fazla direnemeyen Barış Manço, beyazperdeye transfer olan şarkıcılar kervanına katıldı.

 

Bir ay öncesine dek Barış Manço, sizler ve bizler için sadece şarkıcıydı. Ancak Manço'nun sanat yaşamı artık yeni bir sözcük daha kazandı: Oyunculuk.

Meral Zeren, Barış Manço, Serpil Nur ve Sinan Ecer filmin bir sahnesinde.Türk hafif müziğinin bu ünlü sesi nihayet bir sinema filmi için kamera karşısına geçti. Erman Film şirketi adına çekilen film büyük ozan Yunus Emre'nin dizelerinden birinin adını taşıyor: «Gel Gör Beni Aşk Neyledi». Tabii son güne kadar değişmezse...

Bundan böyle iki sanat kolunu birden götürmeye karar veren Barış Manço; «Müziği bırakmam imkansız. Bunun için de müzikal filmlerde oynamak istiyorum» diyor.

Barış Manço filmde başrolü, uzun süredir sesi çıkmayan Meral Zeren ile paylaşıyor. Kurtalan Ekspresi'nin de rol aldığı filmde, sanatçı üçü yeni olmak üzere altı şarkı söylüyor. Filmin konusu ise şöyle:

Mahir (Barış Manço), satış temsilcisi olarak çalıştığı ilaç fabrikasının sahibi Fazıl Bey'in (Hulusi Kentmen) kızı Sevim (Meral Zeren) ile yıllar önce bir aşk yaşamış; fakat Fazıl Bey buna karşı çıkarak kızı Sevim'i, Mahir'i unutması için yurt dışına göndermiştir. Yıllar sonra Sevim, Türkiye'ye geri döner ve Mahir'le tekrar aşk yaşamaya başlar. Fazıl Bey, Mahir ile Sevim'in evlenme isteğine karşı çıkar. Bu arada, Fazıl Bey'in oğlu ve Sevim'in erkek kardeşi olan Erol (Sinan Ecer) ile birlikte olan Şermin (Serpil Nur), bir başkasından doğurduğu bebeği Erol'a bırakır. Erol, bu bebeğin kendisine ait olduğu yalanına inanarak paniğe kapılır. Mahir ile evlenmenin yollarını arayan Sevim, Erol ve Mahir'le anlaşarak, bebeğin kendilerine ait olduğunu söylerler ve Fazıl Bey'in bebek sayesinde kendilerini evlendireceğini düşünürler. Bundan sonra da komik olaylar gelişmeye başlar.

Başlangıçta adı Gel Gör Beni Aşk Neyledi olarak düşünülen film, vizyona Baba Bizi Eversene olarak girdi.Yönetmenliğini Oksal Pekmezoğlu'nun yaptığı filmde diğer önemli rolleri ise Bilge Zobu, Diler Saraç, Ali Cağaloğlu ve Feridun Çölgeçen oynuyor.

(Not: Filmin adı başlangıçta "Gel Gör Beni Aşk Neyledi" olarak düşünülmesine karşın, "Baba Bizi Eversene" olarak gösterime sunuldu.)

(Ses Dergisi - 18 Ekim 1975)