Belkıs Özener: Artık ses kiralamaya paydos!

Yayın Tarihi : 24 Mart 2017
7449
Yeşilçam'da 19 yıldan bu yana birçok ünlü kadın sinema oyuncusuna sesini veren sanatçı, kötü bir sürpriz yaşayınca bu çalışmayı bıraktı.

 

Belkıs Özener, filmlerde en çok Türkan Şoray'a sesini verdi.Belkıs Özener, şu sıralarda gazinoda yaptığı sahne çalışmasıyla adından söz ettirmeye başladı.

Ancak, sanatçının asıl ünü, yerli filmlerde sesini verdiği oyunculardan geliyor. 26 yıl önce Zeki Duygulu, Radife Erten ve Alaeddin Yavaşça'dan Türk sanat müziği dersleri alıp, şarkıcılığa başlayan Belkıs Özener, daha sonra sahne çalışmalarından kopup, filmlerde çeşitli oyuncuların yerine şarkı söylemeyi tercih etmişti.

İlk kez 1962'de başladığı bu çalışmada, filmlerde sesini verdiği sanatçıların arasında Leyla Sayar, Belgin Doruk, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Perihan Savaş gibi, dünün ve günümüzün ünlü sinema oyunculan yer alıyor.

Belkıs Özener ablası Gönül Yazar gibi Türk sanat müziği söylüyor. Ancak sahneden çok, filmlerde şarkı söylediği için ablası kadar başarılı olamadığını belirtiyor.Belkıs Özener için sahnede şarkı söylemektense, filmlerde başrol oynayan oyunculara, şarkı söyleme sahnelerinde sesini vermek daha cazipti. Ancak, hiç ummadığı ve hoş karşılamadığı bazı sürprizler de oldu.

"Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak adlı filmde Mine Mutlu'yu seslendirmiştim. Fakat, bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha kimseye sesimi vermedim" diyen Belkıs Özener, bu tür filmlerde şarkı söylemeyeceğini söyleyip, bunun aile yaşamına ters düştüğünü belirterek, sözlerine devam ediyor:

- "Filmlerde şarkı söylemeyi sahnedekinden çok seviyorum. En çok sesimi verdiğim sanatçı Türkan Şoray oldu. Benim sesim, ona daha çok yakışıyor."

Gönül Yazar'ın kardeşi olan sanatçı, 1956 yılında başladığı ve üzerine pek düşmediği sahne çalışmaları için de şunları söylüyor:

Belkıs Özener, 1955 yılında İstanbul'da yapılan bir ses yarışmasında birinci olmuştu. O yılların ünlü gazinolarından biri olan 'Beyaz Park'ın sahibi Rasim Kayra, sanatçıya ödülünü verirken, geleceğin büyük seslerinden biri olacağını söylemişti.- "O yıllarda, elimden tutan bir kimse olmadığından kayıp bir şöhret oldum. Her şeyi kendi çabamla gerçekleştirdim. Olay yaratan bir kadın olsaydım, bugün çok daha iyi bir yere gelirdim. Ancak, şu andaki durumumdan memnunum. 300 kadar filmde de yıldızlara sesimi vermiş olmaktan mutluyum. Sahnede ünlü bir sanatçı olsaydım, belki de tüm aile yaşamım değişecek, huzurum bozulacaktı."

(Gong Dergisi - 3 Haziran 1981)