Beşiktaş Başkanı'nın Fenerbahçeli oğlu: Erol Togay

Yayın Tarihi : 10 Ağustos 2012
15332
Vefa'da yetişen, Altay'da yıldızı parlayan Erol Togay, güçlü fiziği ve hava toplarındaki üstünlüğüyle Fenerbahçe defansının vazgeçilmezi olmuştu...


Erol Togay, Beşiktaş  Kulübü'nün eski başkanlarından ve politika dünyasının tanınmış isimlerinden biri olan Nuri Togay'ın oğludur.

Çocukluğunda, Beşiktaş'ın maçlarında maskot olarak sahaya çıkan Erol, futbolcu olarak Fenerbahçe'de yıldızlaşmış ve Sarı-Lacivertli takımın 1000. golünü atarak tarihe geçmiştir.

(Soldaki fotoğraf: Erol Togay çocukluğunda, Beşiktaş soyunma odasında futbolculardan K. Ahmet ve Tuncay ile...)

1950 yılında İstanbul'da doğmuştu Erol Togay. Futbola burada başlamış, Vefa Kulübü'nde yetişmişti. Daha sonra öğrenimi için gittiği İngiltere'de futbolunu geliştirme imkanını bulmuş aynca modern İngiliz futbolunu da yakından görüp tanımak fırsatını elde etmişti.

İngiltere'den dönüşte İstanbul'un dışında bir takımda oynamayı ve kendini orada gösterip kabul ettirmeyi yeğlemişti. Oysa babasının yardımıyla veya tavsiyesiyle, başta Beşiktaş olmak üzere İstanbul'un herhangi bir takımında kendine kolayca yer bulabilirdi. O bunu istememişti. Futbolcu Erol olarak kendini kabul ettirmek yolunu seçmişti.

Altay takımının Siyah-Beyaz forması altında sivrilmişti. Uzun boyu, güçlü fiziği, bitip tükenmek bilmeyen enerjisi ve futbol klasıyla Altay defansının belkemiği olmuştu. 1978 yılında Fenerbahçe onu Altay'dan alıp İstanbul'a getirmiş ve sırtına Sarı-Lacivert formayı giymişti. Erol Togay, Fenerbahçe'de oynadığı yıllarda futbol yaşamının en parlak dönemini yaşadı. Uzun boyu ve güçlü fiziği ile hava toplarında mutlak bir üstünlük sağlarken kollektif futbola büyük uyumu ile de takımına yararlı oldu. Yerine göre uzun uzun vuruşlar yapıp defansını rahatlatırken, yerine göre yerden paslarla forvetini hücuma kaldırmasıyla da göz doldurdu. Erol Togay, o güçlü fiziğine rağmen futbol sahalanmızda her zaman efendiliğini muhafaza etti. Kendisine karşı yapılan en sert ve hatta kasti faullere karşı en ufak bir tepki göstermezdi.

(Üstteki fotoğraf: Erol Togay, Altay forması altında sivrilip, Fenerbahçe'ye transfer olmuştu.)

29 Mayıs 1983'te, Fatih Terim kendisine kafa attığında da karşılık vermemişti. Adana Demirspor baştan sona üstün oynadığı maçta Galatasaray'ı 3-0 mağlup etti. Maçın 88'inci dakikasında Galatasaray kaptanı Fatih Terim, kendisinin neredeyse iki misli boyunda olan Adana Demirspor kaptanı Erol Togay'a kafa attı. Erol'un dişleri, Terim'in ise başı kanadı. 
 
Erol Togay, 1978-1981 yılları arasında Fenerbahçe birinci takımında 155 maç oynadıktan sonra başarılı futbol yaşamını, 1981 yılında transfer olduğu Adana Demirspor'daki iki sezondan sonra noktaladı.

Kariyerinde Vefa, Altay, Fenerbahçe ve Adana Demirspor formaları giymiş olan Erol Togay, 1975-1980 yılları arasında 19'u A Milli olmak üzere toplam 20 kez Milli Takımlara çağrıldı.

(Soldaki fotoğraf: Erol Togay, oğlu Yaman ve babası Nuri Togay ile Adana'da...)

1 Mart 1980'de İnönü Stadı'ndaki Fenerbahçe-Adana Demirspor maçının 77. dakikasında Sarı-Lacivertli takımın 1000. golünü penaltıdan atarak tarihe geçti. Hava toplarındaki hakimiyeti nedeniyle kendisine "Kafacı Erol" lakabı takıldı.

Futbolu bıraktıktan sonra Fenerbahçe Kulübü'nde idari menajerlik, 1991'de Guus Hiddink sonrasında 4 maçta teknik diröktörlük ve yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

Daha sonra Multipl Skleroz (MS) hastalığına yakalanan Erol Togay, uzun süre verdiği yaşam mücadelesini, 9 Ağustos 2012'de, 62 yaşında kaybetti.

(Soldaki fotoğraf: Erol Togay, MS hastalığıyla uzun yıllar savaştı.)