Bülent Hanım'ın kadın olduğu gün!

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2011
471390
Bülent Ersoy, cinsiyet değiştirip kadın olduğu Londra'daki ameliyattan sonra Allah'a şükredip, günahlarının affedilmesini istedi.

 

14 Nisan 1981 Salı sabahı İngiltere'nin başkenti Londra'da, yerel saatle 08:30'da Charring Cross Hastanesi'nde geçirdiği ameliyatla cinsiyet değiştiren Bülent Ersoy, kadınlık günlüğünde bir haftayı geride bıraktı. 

Bülent Ersoy, kadınlık ameliyatından sonra kendine geldiğinde ilk olarak telefonla annesini aradı.Ünlü şarkıcı, cuma günü tümüyle kendine geldiğinde buruk bir tebessüm vardı yüzünde. Ameliyatı yapan doktoruna başucundaki hemşireye ve kendisiyle ilgilenen tüm hastane personeline teşekkürler ediyor, minnet borcu olduğunu tekrarlıyordu.

Yalnızlık duygularına kapıldığı sıralarda iki elini açtı ve dua etmeye başladı. Allah'a şükrediyor, günahlarını affetmesini istiyordu. Oysa yalnız değildi sanatçı... Hastanenin kapısında Türkiye'den gelen iki yakın arkadaşı vardı. Bu arkadaşlarından Filiz onu hastanede ziyaret eden ilk yakını oldu ve uzun süre yanında kaldı.

Cuma gecesini sakin geçirmişti. Ertesi sabah kendine geldiğinde biraz sancısı vardı. Rica etti doktorlardan ve iğne yapıldı, iğneden kısa bir süre sonra ağrısı sızısı dinmişti Bülent Ersoy'un... Odasına çiçekler gelmeye başladı ve sanatçıyı tanıyıp da İngiltere'de
olanlar telefonla arıyorlar, geçmiş olsun dileklerini bildiriyorlardı.

Bu arada Gong muhabiri doktorların izniyle Bülent Ersoy'la ameliyat sonrasında ilk kez görüştü.
Sanatçının ilk sözleri şu oldu: "Günlerim telefon başında dua etmekle geçiyor. Tanrıma şükürler olsun. Kendimi iyi hissediyorum."

Daha önce doğum günlerini kutlamayan Bülent Ersoy, kadınlık ameliyatı olup Türkiye'ye döndükten sonra, 9 Haziran 1981'deki 29. yaş gününde küçük bir parti verdi ve bunun 1. yaşgünü olduğunu söyledi.Bu arada doktorlardan şunu öğrendik; Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Peter Philip yardımcılarıyla birlikte Bülent Ersoy'u pazartesi günü konsültasyona almaya karar vermişti. İngiltere'de Paskalya tatili başladığı için, doktorlar bir an önce Bülent Ersoy'un ameliyat sonrası durumunu incelemek istiyordu.

Daha önce Dr. Philip sanatçının en az 20 gün hiç kıpırdamadan sırtüstü yatmasını söylemişti ama Ersoy'un durumu kısa zamanda düzelmişti. Ve pazartesi günü sabahı, operasyonu yapan Dr. Peter Philip arkadaşlarıyla birlikte Bülent Ersoy'u konsültasyona aldı. Doktorlar öğleye doğru çıktılar bu kontrolden ve geniş bir açıklama yapmamalarına karşın, Ersoy'un durumunun iyi olduğunu bildirdiler.

Yine Dr. Philip'in söylediğine göre sanatçı, hafta sonu Charring Cross Hastanesi'nden taburcu edilecekti. Yalnız hemen ayrılmayacaktı Londra'dan. Daha uzun bir süre yatakta yatması gerekiyordu.

Tabii dilediği yerde...

(Gong Dergisi - 22 Nisan 1981)