Can Bartu'nun babası 1920'lerin caz kralıydı

Yayın Tarihi : 06 Eylül 2012
16815
Fenerbahçe'nin unutulmaz yıldızı Can Bartu, giyimi, kuşamı ve tavırlarıyla "Sinyor" olarak anıldı. Can Bartu'nun bu şıklığı, müzisyen babası Vefik Bartu'dan geliyordu.


Can Bartu, bir dönemin en önemli futbol yıldızı, günümüzün yaşayan efsanelerinden biri... Fenerbahçe'nin unutulmaz oyuncusu, Şık giyimi, kuşamı ve seçkin tavırlarıyla, Türkiye'de "Baron", İtalya'da ise "Sinyor" (Beyefendi) olarak anılıyordu.

Hayat dergisindeki bir dizi yazıda rastladığımız küçük bir fotoğraf, Can Bartu'nun "sinyor"luğunun nereden kaynaklandığını çok iyi gösteriyordu.

Fotoğraf, 1920-30'lu yıllar arasındaki bir döneme aitti. Kalabalık bir caz grubu, fotoğrafçıya keyifle poz vermişti. Ortada grubun lideri olduğu her halinden belli olan, son derece şık giyimli, kendinden emin bir adam yer alıyordu. İşte o adam Vefik Bartu'ydu. Can Bartu'nun babası Vefik Bartu...

Vefik Bartu, o yıllarda kendi kurduğu topluluğu "V Caz" ile İstanbul eğlence aleminin önemli portrelerinden biriydi. Süreyya Sineması salonlarında "V Geceleri" düzenliyordu. Kendi adını taşıyan grubu, gençlerin büyük rağbet gösterdiği bu konserlerde o yılların ünlü caz parçalarını seslendiriyordu.

Bu arada Can Bartu'nun "damardan" Fenerbahçeli olması da, babasının sarı-laciverli takıma olan tutkusundan kaynaklanıyordu.

(Not: Manşet fotoğrafında, Vefik Bartu, ortada elleri ceplerinde olan kişidir.)

(Hayat Dergisi - 8 Temmuz 1963)

 

Bu yazıyı kaçırmayın:

Can Bartu, Galatasaray formasıyla, Fenerbahçe'ye 9 gol attı! >>>