Fatih'in türbesinde iki Fatih!

Yayın Tarihi : 21 Ocak 2016
7599
Biri tiyatroda, diğeri sinemada Fatih'i canlandıran Cihan Ünal ile Bora Ayanoğlu, önce Fatih'in Türbesi, sonra da Türk sinemasının ilk Fatih'inin mezarını ziyaret etti.

 

Kırmızı otomobil Fatih Camiinin avlusunda durdu. Arabanın sağ arka kapısından üzerinde padişahların giydiği cinsten samur kürklü kaftanıyla genç bir adam çıktı. Kavuğunu alıp, başına geçirdi. Kaftanın iki yakasından tutarak sırtına iyice yerleştirdi.

Fatih Sultan Mehmet kostümleri içindeki Cihan Ünal ve Bora Ayanoğlu, çevredekilerin şakın bakışları altında, Fatih Camii avlusuna geldi.Caminin avlusundan koşarak birkaç çocuk geldi yanına. Şaşkınlık içinde bu geçen asırlardan kopup gelmiş adama bakmaya başladılar. Sormalarına fırsat kalmadan aynı kılıkta genç bir erkek daha arabadan çıkınca, «Aa film çevriliyor...» dediler.

Karşıdan sessizce onları seyretmekte olan kadın sonunda dayanamayıp yanındakine eğildi:

- «Baksana şunlara. İkisi de aynı Fatih. Sanki adam yattığı yerden kalktı.»

Fatih Camii'nin avlusunda büyük padişahın kıyafetiyle dolaşan iki genç adamdan birisi Devlet Tiyetrosu'nun, diğeri Şehir Tiyatroları'nın iki değerli aktörüydü. Fatih'lerden Bora Ayanoğlu, iki yıldır sinemadaki «Kara Murat» serisinde yüce padişahı canlandırıyordu. Diğer Fatih, Cihan Ünal ise Devlet Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu «Fatih» piyesinde Fatih rolünde oynuyordu.

Ses dergisi aracılığı ile ilk kez bir araya gelen Türkiye'nin iki Fatih'i, Fatih Sultan Mehmet'in türbesini ziyaret ettikten sonra tekrar arabaya binerek bu defa Zincirlikuyu'ya gitti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda da ziyaret edecekleri bir kabir vardı iki sanatçının. Rahmetli Sami Ayanoğlu'nun kabrinin başında, onun ruhuna dua edeceklerdi.

Cihan Ünal ve Bora Ayanoğlu, Fatih Türbesi'nin önünde...Sami Ayanoğlu, Bora Ayanoğlu'nun babasıydı, ancak daha da önemlisi, bundan tam 23 yıl önce «İstanbul'un Fethi» filminde Türk sinemasında ilk kez Fatih Sultan Mehmet rolünü oynayan aktördü. Bu rol Sami Ayanoğlu'nun en başarılı kompozisyonlarından biri olup,
yıllarca sözü edilmişti.

Yıllar sonra, geçen ilkbaharda Cüneyt Arkın'ın başrolünü oynadığı «Kara Murat» serisinin ilk filmi çevrilirken büyük padişahı canlandırma görevi, Sami Ayanoğlu'nun oğlu Bora'ya verildi. Kara Murat'ın ikincisi geçtiğimiz ay içinde çekildi. İstanbul'un fetih günlerini anlatan «Kara Murat Fatih'in Fermanı» adlı bu filmde Fatih Sultan mMhmet'i yine Ayanoğlu canlandırıyordu.

İki genç Fatih, Türk sinemasının ın ilk Fatih'inin mezarının başına gelince ellerindeki kırmızı gülleri sessizce toprağın üzerine bıraktı. Sonra kabrin iki tarafına çömelerek dua etti. Mezarın başından ayrılırlarken ikisinin de gözleri nemlenmişti. Cihan Ünal, «Büyük aktördü» dedi.

Araba Beşiktaş ile Dolmabahçe arasındaki ağaçlı yola girdi. "Babadan oğula Fatih" Bora Ayanoğlu konuştu bu kez:

- «Rumelihisarı'nda «Fatih»i oynamak herhalde çok güzel oluyordur. Bir gece gelip seyredeceğim. Biz de film için birkaç gün hisarda çalıştık. Daha ne kadar oynayacaksınız? Ne zaman seni seyretmeye gelelim?»

Bora Ayanoğlu ile Cihan Ünal, Türk sinemasının ilk Fatih'i olan Sami Ayanoğlu'nun Zincirlikuyu'daki kabri başında dua etti.Cihan Ünal, Temmuz sonuna kadar Hisar'da oyuna devam eedeceklerini söyledi Bora Ayanoğlu'na. Sonra istedikleri zaman oyuna gelebilmeleri için kaldığı otelin telefon numarasını verdi.

İki Fatih’in İstanbul gezisi Kumkapı'ya kadar devam etti. Sandalların, motorların yanında son resimlerini de çektirdikten sonra tebdil-i kıyafet edip, sahil yolundaki çay bahçelerinden birisine oturdular. Saatlerdir güneşin altında kaftanlarıyla dolaşan iki Fatih, günlük kıyafetlerini giyince bayağı rahatlamıştı.

«Söyle bakalım Cihan» dedi Bora, «Fatih'in en çok rahat ettiği an ne zamanmış?» Cihan Ünal cevap vermeden sorusunun cevabını yapıştırdı: «Gecelik entarisini giydiği zamandır herhalde. Çünkü bu sıcak havalarda bu kıyafetle dolaşmak pek kolay olmasa gerek.»

(Ses Dergisi - 28 Temmuz 1973)