Çin'e satılan ilk Türk filmi

Yayın Tarihi : 04 Ocak 2013
16391
Yıllar önce Türk sinemasında başlayan sazlı-sözlü filmler ve arabesk modası geçtiğimiz günlerde ilginç bir gelişme gösterdi. Filmleri hasılat rekorları kıran genç arabesk sanatçısı Gökhan Güney'in «Garibin Çilesi Ölünce Biter» adlı filmi, ilk kez bir Türk yapıtı olarak Çin'e satıldı. Filmde Ayşen Cansev ve Aliye Rona da oynuyor...


Hep kavgalı-döğüşlü Çin karate filmleri Türkiye'ye gelecek değil ya... Bu kez de biz bir arabesk filmini Çinli işletmecilere 'okuttuk'... Ve karşılığında da Tinglu'nun rol aldığı «Gizli Kuvvet» ve Chan Sing'in oynadığı «Dilsiz Karateci» adlı iki Çin filmi aldık.

Çinli film şirketi yetkililerinin İstanbul'da izleyip hayran kaldıkları «Garibin Çilesi Ölünce Biter» adlı filmde, Gökhan Güney, Ayşen Cansev ve Aliye Rona'nın dışında misafir sanatçı olarak Zeki Alasya da oynuyor. 1979 da çevrilen ve ilk Türk yapıtı olarak Çin'e giden filmin öyküsü kısaca söyle:

Kan davalı iki ailenin gençleri birbirlerine sevdalanırlar. Bir gün kızın ağabeyi bir cinayet olayına karışır. Zengin baba, oğlunu kurtarmak için bir kurban bulur. Bu kurban Gökhan Güney'dir. Köyün yoksul genci Gökhan Güney cinayeti üzerine alırsa ağanın kızıyla evlenebilecektir. Cinayet suçunu üzerine alıp hapse girer. Ve ailesi de kızı bir başkasıyla evlendirmek ister. Gökhan Güney'in hapiste öldüğünü söylerler. Oysa Güney ölmemiştir. Düğün günü köyüne döner ve olanlar olur.

Gökhan Güney bu filmde yedi tane arabesk şarkı okuyor. Yaşam Film Şirketi adına çekilen ve yönetmenliğini Ümit Efekan'ın yaptığı filme karşılık Çin'den aldığımız filmler bu sezon İstanbul ve Ankara sinemalarında gösterime girecek.

Bu arada Yaşam Film Şirketi yöneticileri Çin'e önümüzdeki günlerde bir Türk filminin daha satılacağını söylüyorlar. Yönetmenliğini Kartal Tibet'in yaptığı «Sevgi Dünyası» adlı bu filmde Gökhan Güney'in dışında Oya Aydoğan ve Yıldırım Gencer de rol alıyor...

«Sevgi Dünyası»nda filmde Gökhan Güney 8 arabesk şarkı okuyor. Filmde fakir bir minibüs şoförüyle milyoner bir ailenin kızı arasındaki ilginç aşk öyküsü melodram olarak işleniyor.

İlk kez bir arabesk filmle Çin piyasasına giren sinemamız için böylece yeni bir pazar daha bulunmuş oluyor.

(Ses Dergisi - 29 Kasım 1980)