Cüneyt Gökçer-Yıldız Kenter, sekiz yıl sonra yeniden

Yayın Tarihi : 23 Aralık 2016
9152
1959 yılındaki 12'nci Gece oyunundan sonra bir araya gelmeyen tiyatro dünyasının iki büyük yıldızı Cüneyt Gökçer ile Yıldız Kenter, Yaşlı Gözler filmi için kamera karşısına geçti.

 

Cüneyt Gökçer ile Yıldız Kenter, 1948-1959 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda «12'nci Gece», «Faust», «Şatoya Davet» ve «Gelin» piyeslerinde beraber oynamışlardı. Garip bir tesadüf, ilk defa 1948 yılında «12'nci Gece» oyununda karşı karşıya gelen bu iki ünlü tiyatro oyuncusu son defa 1959 yılında gene «12'nci Gece»de oynamışlar, Yıldız Kenter, kardeşi Müşfik Kenter'le birlikte Devlet Tiyatrosu'ndan istifa ederek ayrıldığı için de, bir daha bu iki usta oyuncuyu yanyana görmek tiyatroseverler için mümkün olamamıştı.

Cüneyt Gökçer ile Yldız Kenter, yıllar sonra bu kez bir film için birlikte kamera karşısına geçti.Fakat şimdi sinemaseverler, iki devi «Yaşlı Gözler» filminde yanyana seyredecek. Bu büyük organizasyonu rejisör-prodüktör Ertem Eğilmez yaptı. Mecmuaya, «Yıldız Kenter ile Cüneyt Gökçer aynı filmde oynayacak» diye telefon ettikleri zaman doğrusu pek inanamamış, «Yine yerli sinemada bir balon uçuruluyor» diye düşünmüştük. Fakat tiyatromuzun iki asını, Arzu Film yazıhanesinde tatlı tatlı sohbet ederken görünce, haberin düşündüğümüz gibi balon olmadığını anladık.

O gün yazıhanede bulunan herkeste derin bir heyecan, hatta telaş vardı. Rejisör Ertem Eğilmez'den, kameraman Kriton İliadis'ten tutun da, prodüksiyon amiri Vecdi Benderli'ye kadar...

Ertem Eğilmez'e, «Tebrik ederiz» dedik. Yıldız Kenter ile Cüneyt Gökçer'e bakarak güldü:

- «Ertem Bey'i tebrik etmek lazım ama, bir de Ertem Bey'in yüreğini sorun!»

Yıldız Kenter:

- «Yüreğinizi ferah tutun Ertem Bey» dedi... «Sizi fazla üzmeyiz. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Öyle değil mi Cüneyt Bey?...»

Cüneyt Gökçer, bu soruya hemen cevap vermedi. Düşünceliydi. Dalgındı. Neden sonra:

- «Tabii, tabii» diye Yıldız Kenter'i tasdik etti... «Merak etmeyin. Konu güzel. Seyirci çok tutacak.»

Cüneyt Gökçer ile Yıldız Kenter, filmde, çocuklarını büyüttükten sonra yapayalnız kalan yaşlı bir çifti canlandırıyor.«Yaşlı Gözler», tanınmamış bir Amerikan piyesinden adapte edilmişti. Ertem Eğilmez, piyesin yazarının ismini hatırlayamıyordu. Piyesin konusu, çocuklarıyla bağları kopmuş, hayat mücadelesi içinde yalnız kalmış iki ihtiyarın dramını anlatıyordu. Gerçek, yaşanmış bir hikayeydi.

Yıldız Kenter, Cüneyt Gökçer'e:

- «Annem ihtiyar rolü oynayacağımı duymuş, geçen gün, 'Aman kızım gene ihtiyarlıyor musun? Sen hep ihtiyar mı oynarsın?' diye sordu. Ben de, 'İhtiyarlıktan neden bu kadar korkuyorsun anneciğim' dedim.»

Cüneyt Gökçer, «Şansımız ihtiyar rollerinden açılmış bir kere» diye cevap verdi. Sonra saçları dökülmüş başını göstererek, «Hem bu yaşta artık jön oynayamayız ya!» diye ilâve etti.

Cüneyt Gökçer ile Yıldız Kenter, 'Yaşlı Gözler'in Gülhane Parkı'ndaki çekimlerinde...Ertesi gün, Orhan Günşiray'ın kaynanasının Yeniköy'deki köşkündeydik. Burada, beyaz gelinlik giymiş Yıldız Kenter'le, lacivert elbiseler giymiş Cüneyt Gokçer'in 30-40 yıl önceki evlilik fotoğrafları, çocuklarıyla birlikte aile fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar, yaşlı karı-kocanın hayat dramlarının geçeceği evde duvara asılacak, filmde gözükecek.

Bir sonraki gün de, biri İstanbul'un, diğeri Ankara'nın iki ünlü tiyatro sanatçısı, Gülhane Parkı'nda, saçları beyazlaşmış, yüzleri kırışmış, kalın paltolarıyla kamera karşısına çıktı.

«Yaşlı Gözler»'in iki baş oyuncusu, artık gençlik günlerini geride bırakmışlardı. Evlerinin duvarını süsleyen fotoğraftaki çocuklarıyla bağları kopmuş, bu koca dünyada yapayalnız kalmışlardı.

(Yazı: Cahit Ali / Ses Dergisi - 18 Kasım 1967)