Devekuşu Kabare, 10 yaşında

Yayın Tarihi : 26 Aralık 2015
12572
İlk oyunlarının afişini matbaadan alacak paraları yoktu... Ama daha sonraki 10 yılda oyunlarını 1 milyon 150 bin kişi izledi.

 

Devekuşu Kabare'nin son kadrosundan altı oyuncu birlikte... Perran Kutman da bu kadroda yer alıyor.Devekuşu devekuşu / Kanadın var yerdesin / Hörgücün yok devesin / Kumdan çıkmaz hiç başın / Sen ne biçim nesnesin? / Uyan oldu sabahlar / Yeryüzünde neler var / Bak, gör, düşün, işit, anla / Yutturanlar yutanlar...

Bu şarkı böyle sürüp gidiyor. Tam 10 yıldan bu yana, oynadıkları her oyunda tekrarlayıp duruyorlar «Saklanmakla iş bitmez / Çık dışarı nerdesin?» dizeleri ile biten şarkılarını.

On yıl içinde Devekuşu'nu 1 milyon 150 bin seyirci izlemiş. Oysa 10 yıl önce Devekuşu Kabare kurulurken işler çok farklıydı...

Tiyatronun en emektar iki elemanı Zeki Alasya ve Metin Akpınar, 1967'de ilk afişlerini bastırıyorlar. Matbaadan gidip afişlerini alacaklar ama, bir türlü parasını denkleştiremiyorlar.

Devekuşu Kabare'nin kurucusu ünlü yazar Haldun Taner...Şimdi durum oldukça değişik. Zeki on yılda 20 kilo, Ahmet Gülhan ise 10 kilo almış. «Parasızlık çektiğimiz günleri hiç unutmadık ama...» diyor Zeki:

«Sevdiklerimize, insan onuru açısından değerli uğraş içinde olan kişilere yardıma koşmamız, o 'parasız’ günlerimizde çektiğimiz kahırların sonucudur.»

Haldun Taner, Devekuşu'nun yolunu çizen kişi. Kabare türünde işe başlamayı o önermiş. Taner'i şöyle tanıtıyorlor Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan:

— «Haldun Taner, topluluğun genel düzeyine denk bir yürek, denk bir 'kafa' oldu. Geniş ve zengin kültürü, hoş görüsü, hele hele bizde gerçekten çok az rastlanan, kendi alanındaki yazar-çizerlsre karşı kıskançlık nedir bilmeyen tutumuyla, Devekuşu'na can kattı. Oyun getirdi, oyun yazarı getirdi, aradı-taradı, buldu-buluşturdu.»

Devekuşu Kabare'nin 1967'deki ilk kadrosu. Parasal sıkıntılar çektikleri günler... Ahmet Gülhan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Bilge Şen, Haldun Taner, Metin Akpınar, Oya Alasya ve en sağda Yalçın Gülhan.Kurucuları Haldun Taner başta olmak üzere, bugüne dek sahneye kimlerden oyun koymamışlar ki. Oktay Rıfat, Aziz Nesin, Adnan Veli, İsmet Küntay, Umur Bugay, Ferhan Şensoy, Oktay Arayıcı, Kandemir Konduk, Orhan Veli, Eugene lonescou... Ama yetmiyor bu isimler. Daha çok yazardan, daha ilginç  yunlar istiyorlar. Dostlarının bazıları, «Kendiniz yazsanıza» diyorlarmış. «Evet ama, biz yalnızca yüklendiğimiz işi en iyi biçimde yapmakla yetinmek istiyoruz!» diye dert yanıyor Metin Akpınar. Yazar olarak özellikle gençlerden öneriler bekliyorlar.

Devekuşu Kabare'nin Ayşen Gruda ve Kemal Sunal'ın da yer aldığı bir oyunu...Aklınızda bulunsun! Böyle bir uğraşınız varsa, «Devekuşu Kabare, Sıraselviler-İstanbul» adresine yazmanız yeterli.

En son «Çıktık Açık Alınla» adlı oyunu oynuyor Devekuşu Kabare. Onuncu Yıl Marşı geliyor akla: «Çıktık açık alınla, on yılda her savaştan...»

Devekuşu Kabare de on yıl içindeki her uğraşından açık alınla, başı dik çıkmış. «Onuncu yılınız kutlu olsun, daha nice yıllara» diyelim kendilerine, «Çıktık Açık Alınla» adlı oyunlarının şarkısını
hep birden söyleyerek:

«Tam on yıl oldu şu perdeyi
açtığımız
İlk spotu verdiğimizden bu 
yana
Şu harâbât-ı sahneye
On yıl uzun zaman sayılır
bizde
On yıl boyu tüttürmek
Küçücük de olsa bir ışık
Kendi yağımızla, kandilimizle
On yılda bizde ne rejimler
değişir
Tarihin kurur mürekkebi
Yeni baştan yazılır...»

(Röportaj: Ahmet Kılıç / Feryal  Oskay - Ses Dergisi - 19 Kasım 1977)