Dikkat! Azize Gencebay geliyor

Yayın Tarihi : 05 Aralık 2016
8196
Yoğun bir çalışma içine girmeye hazırlanan Azize Gencebay, Kilyos yolunda arabasıyla 120 yaparken mutluydu, "Araba kullanırken sıkıntılarımdan arınıyorum" diyordu.

 

Abanoz ağacından yontulmuş siyah bir bibloya benziyor genç kadın. Gözlerini yola dikmiş, anlatıyor bir yandan: «Araba kullanmak bir tutku benim için. Canım sıkılınca arabama atlar uzaklara giderim. Tüm dikkatimi yola vererek sıkıntılarımdan arınıyorum. Sinirlerim gevşiyor, rahatlıyorum. Hatırlamak istemediğim her şeyi arkada bırakıyorum sanki...»

Azize Gencebay, «Özlemini duyduğum sakin bir hayata kavuşmak ve evlenmek istiyorum. Anlaşabileceğim biri karşıma çıkarsa hemen evlenirim. Beni sevsin, yalan söylemesin yeter...» diyor.Kilyos yolunda 120 kilometre hızla gidiyoruz. Bir kamyonu solluyoruz, kamyon peşimizi bırakmıyor. Sağa kırmamakta inat ediyor. Azize Gencebay dikiz aynasından bakıp
gaza basıyor:

- «Bir kadının geçmesini kendilerine yediremezler bir türlü» diyor.

Azize Gencebay, Kilyos yolunu çok iyi tanıyor. Her gün gidip geliyor bu yolu. Gümüşdere sahillerinden denize giriyor. «Hafta sonlarında annemi, babamı ve oğlumu da götürüyorum» diyor. Ailesiyle ilişkilerini soruyoruz: «Ailem beni bana bırakmıştır. Bana güvenirler ve her zaman desteklerler. Kızları Azize'nin hata yapmayacağını bilirler. Ben de hiçbir zaman onları yanıltmadım, hayatta hiç yanlış adım atmadım.»

- «İlk evliliğinizi yanlış olarak değerlendirmiyor musunuz?»

- «Pişmanlık duyuyorum tabii. Gençliğimi hiç yaşayamadım. Küçük yaşta evlilik yapmanın kurbanı olduk.»

Bu arada yıllar yılı çocuğuyla birlikte tek başına yaşam mücadelesi veren Azize Gencebay, eski eşi aleyhine tek bir kelime etmiyor. «Orhan Bey, tüm güzel şeylere layık bir insan. Ona saygım büyüktür. İkimizin de hataları oldu. Orhan Bey'in hayatına karışmak bana düşmez artık» diyor.

- «Yeniden başlamak imkanınız olsa, her şeyin farklı olabileceğini düşünür müsünüz bazen?»

- «Böyle bir soruya vereceğim cevabı, beraber olduğu insan yanlış anlayabilir belki. Küçük yaşta evlilik yaptığım için iyiyi, doğruyu ayırdedebilecek kadar olgun değildim. Evliliğimiz başka türlü de olabilirdi.»

- «Yeniden başlasanız yürürdü yani?»

- «İyi olurdu herhalde.»

«Herkes benim soyadım sayesinde bir şeyler yaptığımı sanıyor. Ama Gencebay olmadan önce de Beyaz Kelebekler'in solisti Azize olduğum unutulmasın...»- «Hayatınızda yeni biri var mı peki?»

- «Hayır yok... Ama özlemini duyduğum sakin bir hayata kavuşmak ve evlenmek istiyorum. Anlaşabileceğim biri karşıma çıktığı zaman hemen evlenebilirim. Fiziki güzelliği hiç önemli değil. Beni sevsin, yalan söylemesin yeter.»

Biraz da gelecek üzerine sohbet etmek istiyoruz Azize Gencebay'la. Hemen gözleri parlıyor. «Herkes benim soyadım sayesinde bir şeyler yapabildiğimi sanıyor» diyor. Sonra devam ediyor:

- «Oysa Orhan Gencebay yokken de Beyaz Kelebekler'in solisti bir Azize vardı. Ben yıllardır yalnız başıma mücadele ediyorum.»

- «Sahneyi bıraktınız mı?»

- «Sahnenin kulis arkası bana çok ters geldi. Gazino düzenine bir türlü alışamadım. Ama bu demek değildir ki müziği bırakacağım. İyi şeyler yapmak istiyorum.»

«Küçük yaşta evlendim. Gençliğimi hiç yaşayamadım. Küçük yaşta evlilik yapmanın kurbanı olduk...»- «Sinema hakkında ne düşünüyorsunuz?»

- «Işık Toraman'la dört filmlik anlaşmamız vardı. İlk filmim istediğim gibi olmadığı için devam ettirmedim. Ama bu film bana cesaret verdi. Oyun gücüme güveniyorum ve bu yeteneğimi gösterebileceğim filmlerde rol alacağım. Yeter ki bana fırsat verilsin, kendimi ispatlayabileyim.»

Bu arada ticarete de atılmayı düşünen Azize Gencebay yoğun bir çalışma içine girecek önümüzdeki günlerde. Onun için «Dikkat» diyoruz, «Azize Gencebay geliyor. Hem de oldukça kararlı ve hırslı...»

Röportaj: Lale Merkit / Ses Dergisi - 21 Ağustos 1982)