Efsane üçlünün dağılmasının ardındaki gerçek

Yayın Tarihi : 07 Haziran 2012
26972
1976'dan başlayarak "İşte Öyle Bir Şey", "Sevdan Olmasa", "İçimdeki Fırtına" gibi çok sayıda şarkıya birlikte imza atan Erol Evgin-Melih Kibar-Çiğdem Talu üçlüsü 1982'de yollarını ayırdı.

Unutulmaz şakıların yaratıcısı Erol Evgin-Melih Kibar-Çiğdem Talu üçlüsünün ayrılık nedenini, 12 Temmuz 1982 tarihli bir dergiden öğreniyoruz...

**********

Tam 6 yıldır Melih Kibar besteler, Çiğdem Talu söz yazar, Erol Evgin de söylerdi... Bu muhteşem üçlü ilk kez 1976 yılında biraraya gelmişler, "İşte Öyle Bir Şey" adlı şarkıyı yaratmışlardı... O günden bu güne tam 64 şarkıya, 1 müzikal filme ve 1 müzikal piyese imzalarını attılar... Ama milyonlarca izleyici 'Pazar Rüzgarı'nda Melih Kibar'la Çiğdem Talu'nun yarattıkları "İçimdeki Fırtına"yı Coşkun Demir'in söylediğini hayretler içinde gördü. Ve merakla sordu: "Erol Evgin'in bu ünlü şarkısını TRT neden Coşkun Demir'e söyletti?" işte nedeni:

TRT Televizyonu 4 Temmuz Pazar akşamı "Pazar Rüzgarı" adı verilen programı yayınlıyor. Bu arada "besteci" Melih Kibar ile "şarkı sözü yazarı" Çiğdem Talu ikilisiyle bir söyleşi yapılacak. Halit Kıvanç soruyor, iki genç sanatçı ince espriler, içten açıklamalarla cevap veriyor. Zeki, hızlı, öğretici, düşündürücü karşılıklar... "Önce beste mi yapılır?", yoksa "Önce şarkının sözleri mi yazılır?" Konu bu...

Söyleşi biraz uzadı. Halit "Usta" bunu hemen farketti ve mikrofonu genç bir şarkıcıya bıraktı: Coşkun Demir. Coşkun Demir, Erol Evgin'den dinlemeye alıştığımız ve yüzlerce defa dinlediğimiz "İçimdeki Fırtına" adlı şarkıya başlayınca, televizyonu seyreden müzisyen bir arkadaşımız, "Eyvah" dedi, "Bu zor şarkıyı söyleyemezse yeni başlayan şöhreti yıkılır!"

(Soldaki fotoğraf: Halef-selef yorumcular Erol Evgin ile Coşkun Demir bir arada...)


Fakat Coşkun Demir şarkıyı o kadar güzel söyledi ki, öyle "tiz" perdelere, yüksek "oktav"lara çıktı ki şaşırdık! Aynı müzisyen arkadaşımız, "Aferin, Erol'dan iyi söyledi. Bu çocukta iş var!" dedi.

Şimdi Melih Kibar'ın Feneryolu'nda Lalezar Sokak'taki  evinde Coşkun Demir ile karşı karşıya konuşuyoruz. Anlatıyor:

- "Televizyonda izlediğiniz 'İçimdeki Fırtına'yı daha önce hiç söylememiştim. Programın çekiminden birkaç saat önce notaları elime alıp çalıştım. Aslında o programda bir 'potpuri' vardı, çeşitli şarkıların ilk sözlerine söyle bir dokunup geçiyordum. Ayrıca 'Koca Çınar' adlı bir şarkı daha vardı."

Coşkun Demir 1981 Türkiye Eurovision Şarkı Yarşıması'nda Ali Kocatepe'nin "Miras" adlı şarkısıyla dördüncü olan şarkıcıdır. Ankara'da 1978-79'da yapılan bir şarkı yarışmasında birincilik kazanmış ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden aldığı diplomasını rafa kaldırıp müzik dünyamıza girmiş.

Nükhet Duru'nun söylediği "Ressam", Rezzan Yücel'in söylediği "Bu Gece", Erol Evgin'in söylediği "İşte Öyle Bir Şey" gibi çok yaygın şarkıların bestecisi Melih Kibar'a, "Niçin o gece Erol Evgin'e değil de Coşkun Demir'e 'İçimdeki Fırtına'yı söylettiniz?" diye sordum.

- "Efendim, Erol Evgin'le ayrıldık. Ne Çiğdem Talu, ne de ben bundan sonra Erol Evgin'e şarkı vermeyeceğiz!"

- "Neden?"

- "Çünkü Erol, bize 'telif hakkı' vermeyi kabul etmiyor, ondan."

- "Siz vermezseniz başka bestecilerden alamaz mı?"

- "Ben, Atilla özdemiroğlu, Onno Tunç ve Memet (Mehmet değil) Duru gibi arkadaşlar ile bir 'birlik' kurduk. Zaten hafif müzik piyasasında çalışan besteci ve şarkı sözü yazan arkadaşlarımız kendilerine telif hakkı ödenmemesinden yıllardır şikayetçiydi. Onlar da vermezse Erol Evgin söyleyecek şarkı bulamaz! Avrupa'da her şarkıcı söylediği her şarkı için besteciye yüzde 8, söz yazarına yüzde 8 pay verir. Biz bunu Türkiye'de besteci için yüzde 1, şarkı sözü yazarı için de yüzde 1 olarak saptadık. Erol Evgin yüzde 2'leri verirse söyleyecek şarkı bulur."

(Üstteki Fotoğraf: Melih Kibar ile Coşkun Demir piyano başında yeni şarkılar için çalışıyor...)

- "Bestelerinize şimdiye kadar böyle yüzde 2 veren şarkıcı var mı?"

- "İşte ilk adımı Coşkun Demir attı. Plakta, kasette, televizyonda, radyoda çeşitli uygulamalar var. Plak yapımında bir şarkım için Erol Evgin'den 7.500 lira alıyordum. Daha doğrusu şarkıyı plak haline getirip satan plak şirketinden 7 bin 500 lira aldım. Oysa gazinolarda söylediği şarkılarım için 10 para almıyordum. Dünyada telif hakları sözleşmesine üye olmayan 9 ülke var, bunlardan biri ülkemizdir. Bu çok ayıp bir şeydir. Dünyayı kapsayan telif hakları kurumuna SACEM adı verilir. Türkiye'de temsilcisi Avukat Halit Kemal Elbir'dir. Bundan sonra "Besteciler ve
Söz Yazarları Birliği" olarak hakkımızı, hukukumuzu adalet yoluyla koruyacağız. Türkiye'de bu konuda ilk adımı attığı için Coşkun Demir'i alnından öpüyorum ve onun bu konuda "lider" olduğunu ilan ediyorum!"

"İşte Öyle Bir Şey", 'Sevdan Olmasa", "Bir de Bana Sor", "Unutma" gibi gibi şarkıları Fransa'da birer kez söylendiği halde tam 60 bin TL almış Melih Kibar. Yani SACEM adlı telif hakları kurumu bu parayı, üyesi Melih Kibar'a derhal yollamış. Oysa Türkiye'de şarkıları radyo, televizyon, gazino ve çeşitli yerlerde yüzbinlerce kere çalınıp söyleniyor ve karşılığında hiçbir şey ödenmiyor.

Biz bunları konuşurken Melih Kibar'ın kapısı çalındı; güzel bir genç kız içeri girdi. Melih Kibar:

- "Sözlüm, Etel" diyerek bizlere tanıttı. Sonra hemen ilave etti:

- "Bu apartman dairesi babamın. Ben babamla oturuyorum. Annem yıllar önce öldü. Kapıdaki 'Peugeot 104'ü babam emekli ikramiyesiyle alıp bana verdi. Babamın yardımları olmasa evlenmek için para bulamayacağım. Her şeyimizle Avrupalı olmaya çalışıyoruz. Acaba Avrupa'da bu kadar çok yaygın şarkıların bestecileri benim gibi mi yaşıyor?