Ege'de ideal bir seyahat noktası: Eski Foça

Yayın Tarihi : 08 Mart 2017
4377
Eski Foça, zengin tarihi, mitolojisi, lacivert denizi, parlak güneşi ve tabiatın verdiği cennet güzelliğiyle gidenleri huzura kavuşturacak emsalsiz bir yurt köşesidir.

 

İzmir'de yetkili bir kişi anlatmıştı: İsrail Devleti Turizm Teşkilatı'nın genel müdürü ile aynı teşkilatın ileri gelenlerinden bir grup, memleketimizin davetlisi olarak Ege'nin turistik yerlerini gezerken, bir ara Efes'e de uğramışlar. Genel Müdür, Efes'i dolaştıktan sonra, Meryemana tapınağının bulunduğu tepede biraz durmuş. Yanında bulunan hükümetimizin temsilcisine rica etmiş:

Kasabanın kanalizasyonu limana verilmediği için deniz berrak ve tertemizdir. Fotoğraftaki 15 kabinlik plaj, sizi her bakımdan tatmin eder. Suyu, elektriği, bir de gazinosu var.- "Lütfen bana soğuk bir Coca-Cola alabileceğim bir yer gösterir misiniz?"

Temsilci boynunu bükmüş. Cevap vermiş:

- "Maalesef, ekselans. Çünkü henüz burada, böyle şeyler bulunduracak bir tesis kuramadık."

İsrail Turizm Genel Müdürü ufku kucaklar gibi kollarını açmış:

- "İşte ..." demiş. "Bizim İsrail'in turistik bakımdan görülmeye değer nesi var? Hiçbir şeyi... Ama, orada size ikram edebileceği soğuk bir Coca-Cola'sı var. Ne Napoli, ne Nice, hatta ne de Capri... Hiçbirinde insanı büyüleyen bu cennet manzarayı; üstelik bu tabii güzellik dekoru içinde, birkaç tarih katını birden kucaklayan böyle harikulade Allah vergisi yerler göremezsiniz. Fakat turistik bölgelerin neresinde olursanız olunuz; içecek soğuk bir şey, iyi yol, gerçekten konforlu bir motel veya bir otel bulabilirsiniz. Turist yalnız tarih kalıntılarına ve manzarayı görmeye gelmez, rahat etmeyi de ister..."

İşte yabancı bir turizm uzmanının Ege turistik bölgesi hakkında, mana bakımından çeşitli yönlerden değerlendirilecek dikkate değer bir notu. 

Küçükdeniz diye adlandırılan koyda, kıyıyı süsleyen bu zarif ve kullanışlı evlerin bir mevsimlik kirası 500-800 lira arasındadır."Tatilinizi nerede geçirebilirsiniz?" sorusunu cevaplandırmaya yarayacak, saha olarak tavsiye edilecek yerler denilebilir ki Batı Anadolu'nun bu kısmında, umumiyetle, Ege bölgesinde
toplanmıştır. İzmir şehri ise, kesin olarak bir kolaylık ve hareket üssü kabul edilmelidir. Bu üsse en yakın turistik güzelliği az bilinen yerlerden biri de Foça ilçesidir.

İzmir Fuarı'nın 9 Eylül kapısı yanındaki «Santral Garaj» hemen hemen Ege'nin turistik bölgelerine gidecek bütün otobüslerin toplandığı yerdir. Buradan günde 370 büyük vasıta belirli
saatlerde, hiçbir aksaklığa meydan vermeyen bir nizam içinde çeşitli istikametlere hareket eder. İzmir'le Foça arası 70 km.'dir. Sizi götürecek otobüslerin Santral Garaj'dan hareket saatleri 7, 10, 12, 16'dır. Yolcu başına 3 lira alırlar (yazın rekabet yüzünden bu ücret 1,5 veya 2 liraya düşer). 70 km.'lik yolun 43 km.'si büyük asfalt yol olarak İzmir körfezinin kuzey kıyısından dolaşıp, Bergama istikametinde gider. Türkeli'de yol ayrılır. Buradan 27 km.'lik stablize bir yolla «Eski Foça»ya 3 saatte varmış olursunuz.

Kıyıda, büyük çam ağaçlarının gölgelediği bu sahil gazinosunda mevsimin en lezzetli balıklarını çok ucuza, taze taze yiyebilirsiniz.Otobüs Foça'ya yaklaştıkça iyodu ve tuzu bol denizin kokusunu alırsınız. Fakat Foça'yı karşıdan görmek mümkün olmaz. Küçük bir tepe Foça'yı perdeler. Yol sizi, tepenin tam üzerine getirdiği zaman, tabiat bir sürpriz yapar gibi, birdenbire Foça'yı karşınıza çıkarır. Kasabaya yaslanmış duran liman, üzeri renk cümbüşü, işli bir Çin yelpazesi gibi önünüzde açılır. 4 km.'lik yer yer muntazam rıhtımı bulunan bir sahil caddesi, kasabanın batı kesimini boydan boya büyük kavisler çizerek denize sınır olur. İki katlı, kullanışlı, zarif, pırıl pırıl bir ev dizisi bütün kıyıyı süsler.

Kuzeyde Mersin Burnu ile, güneyde Fener Burnu arasından, denize doğru bir dil gibi uzayan bir yarımadacığın üzerinde eski kale vardır. Bu kalenin alt yanındaki kısma «Büyükdeniz», üst yanındaki kısma da «Küçükdeniz» diye isim verirler. Bunların karşısında Foça limanını Adalar Denizi'nin ortalığı karıştırıcı rüzgarlarından ve deli dalgalarından koruyup daima sessiz ve dalgasız bir liman haline getiren adacıklar sıralanmıştır. Bu adaların her biri kamp yeri ve plaj olarak emsalsiz kumsallara ve tabiat ananın dantel gibi işlediği, dünyada eşi olmayan harikulade manzaralı koylara sahiptir.

Foça'ya büyük kafilelerle gideceklere İzmir Santral Garaj Müdürlüğü, bir menfaat karşılığı olmaksızın her çeşit vasıtayı temin eder. Garaj Müdürü: Kemal Yıldırım, Telefon: 22736, İzmir.

Ünlü şair Homeros, Odysseus adlı ölümsüz eserinde, bu fotoğraftaki ebedi kayalıklardan bahseder. Orada Kalypso ve Siren'lerin büyüleyici seslerine kurban giden gemilerin bu kayalara çarpıp, çok korkunç soluğanlı ağızlarda nasıl yok olduklarını anlatır.FOÇA'DAN NOTLAR 

- Büyük çam ağaçlarının gölgelediği belediyenin tam teşkilatlı sahil gazinosunda kahvaltı ve yemek verilir. Bir kimse 1,5-2 lira ile iyi bir kahvaltı, 4-5 liraya da doyumluk bir öğle veya akşam yemeği yiyebilir. Ayrıca çeşitli meşrubat bulunur.

- Belediye bahçe ve gazinosunun içinde 10 odalı büyük bir otel hizmete girmiştir. Orta bir otel seviyesindeyse de, çok temizdir. Tek yataklı oda 5, iki yataklı odada bir yatak 4, üç yataklı odada bir yatak 3 liradır.

- Akdenizin en lezzetli balıkları burada yataklanmıştır. Çeşitli deniz tarağı ve deniz kestanesi çok sayıda bulunur. Gazeteler gününde gelir. Av malzemesi, sandal, motorlu sandal bulmak mümkündür. Güzel bir dispanseri ve ambulansı vardır.

- Foça'nın Ege'deki belli başlı turistik ve tarihi yerlere olan uzaklığı: Efes'ten 122 km., Bergama'dan 90, Truva'dan 217 km.'dir.

(Hayat Dergisi - 22 Haziran 1961)