En çok yabancı filmde oynayan Türk aktör

Yayın Tarihi : 02 Eylül 2012
26703
Feridun Çölgeçen, Avrupa ve Amerika'da 20 yabancı filmde oynayarak yerli artistler için kırılması çok güç bir rekor tesis etmiştir.

İstanbul'daki Dünya Sineması'nın önünde «Kalpazanlar Çetesi İstanbul'da» filminin afişine bakan iki gençten biri diğerini dürttü. «Şuraya bak yahu» dedi, «Filmde bizim meşhur Feridun Çölgeçen de oynuyor». Afişin altında koca koca harflerle Feridun Çölgeçen ismi yazılıydı.

Feridun Çölgeçen, kendisinin de rol aldığı Kalpazanlar Çetesi İstanbul'da filmini izlemek için gişeden bilet aldı.Hafızalar 29 yıl öncesine gidecek olursa, Feridun Çölgeçen'in ilk yabancı filmini 1937 yılında çevirdiği görülür. «Maenchen Ohne Vaterland» (Vatansız İnsanlar) isimli bu film Berlin'de çekilmiş ve filmin önemli rollerinden birini Feridun Çölgeçen oynamıştır. Daha sonra Rossana Brazzi ve Joan Fontaine ile oynadığı «A Certain Smile» (Acı Tebessüm), Victor Mature ve Yvonne De Carlo ile oynadığı «Timbuktu» (Çöller Şahini), Arthur Lubin'in yönetiminde çevirdiği «Mister Limpet», Peter Loore ile birlikte oynadığı «Balonla Beş Hafta» Feridun Çölgeçen'in ismini Avrupa ve Amerika'da duyuran filmler olmuştur. Ayrıca «FBI, İstanbul'u Arıyor» filminde de teknik müşavir olarak çalışmıştır.

Böylece, Feridun Çölgeçen'in Avrupa ve Amerika'da 20 film çeviren tek milletlerarası Türk aktörü olduğu rahatça söylenebilir.

Feridun Çölgeçen'le Rumelihisarı'nda deniz kenarında bir gazinoda konuştuk. Bizi her zamanki aşırı nezaketiyle karşıladı. «Biliyor musunuz?» dedi, «Film çalışmalarım olmadığı zaman Rumelihisarı'ndan hiç ayrılmam. Ya deniz kenarına iner, biraz yürüyüş yaparım, ya da evimin bahçesinde çiçeklerle uğraşır, köpeklerimi gezdiririm.»

Feridun Çölgeçen'e «Teklifler almışsınız, neden rejisörlük yapmıyorsunuz?» diye sorduk.

Feridun Çölgeçen, Kalpazanlar Çetesi İstanbul'da filminde, kendi sahnesini dikkatle izledi.«Kameranın önünden kovulana kadar, kameranın arkasına geçmeye niyetim yok. Esasen bizde ne kadar tutunamamış aktör varsa, hepsi rejisör oluyor, kurtuluşu rejisörlükte buluyor» diye cevap verdi.

Feridun Çölgeçen, espritüel bir aktördür. Esprileri, fıkraları yazıhanelerde anlatılır, durur. İşte en yenilerden birini de biz size nakledelim:

Feridun Çölgeçen, yerli film prodüktörlerini, "romatizmacılar, kalpçiler ve vasiyetnameciler" olmak üzere üçe ayırıyor ve her birinin özelliklerini şöyle izah ediyor:

- «'Romatizmacılar'a gider, gelir paranı alırsın, alırsın ama, gidip, gelmekten romatizma olursun. 'Kalpçiler' beterdir. Paranı alıncaya kadar enfarktüs geçirirsin. Ya 'vasiyetnameciler'... Onlar tam felaket. Günlerce, aylarca, yıllarca gider, gelir, paranı alamazsın, çocuklarının alması için vasiyetname yazarsın.»

Feridun Çölgeçen, bütün ısrarlarımıza rağmen, vasiyetnameci prodüktörlerin ismini vermedi. Ve ayrılırken daha uzun yıllar yabancı filmlerde oynama rekorunu elinde tutacağını bilhassa yazmamızı istedi.

(Ses Dergisi - 16 Temmuz 1966)