Erol Günaydın: Ben bir eşkıya torunuyum

Yayın Tarihi : 07 Haziran 2012
14837
Türk tiyatrosunun en kıdemli ustalarından olan Erol Günaydın'ın soyu, "Kiziroğlu Mustafa Bey" türküsünde adı geçen "Kiziroğulları" sülalesinden geliyor. Günaydın, üstteki fotoğrafta, kan davası sonucu öldürülen amcası Lütfü Kiziroğlu'nun resmiyle görülüyor...

Erol Günaydın, geçmişin mirasını bugüne taşıyan dev bir çınar ağacı gibidir. Türk tiyatrosunun günümüzdeki en kıdemli temsilcilerinden biridir. Bitmeyen enerjisi, bir çok diziden gözlerimize yaşayan usta oyuncu, bugünlerde daha çok sağlık sorunlarıyla uğraşıyor.

Sanatçının tiyatro geçmişi birçok kişi tarafından iyi biliniyor. Biz onun daha az bilinen bir yönüne değineceğiz. 
   
Ünlü "Kiziroğlu Mustafa Bey" türküsünü bilirsiniz. İşte Günaydın, bu türkünün kahramanının soyundan gelmektedir. 
  
Kendisine, şakayla "Eşkıya torunuyuz" diyen Erol Günaydın, aslen Akçaabat'lıdır. O yörede iyi bilinen Kiziroğulları sülalesinden gelmektedir. Albümündeki en önemli fotoğraflarından biri amcası Lütfü Kiziroğlu'na aittir. Lütfü Kiziroğlu kan davasında vurulmuş, Erol Günaydın'ın babası Kazım da, kardeşinin katilini hapishanede vurdurmuştur. Ancak bu kişi ölmeyip sakat kalmıştır.
  
Soyadı Kanunu çıktığı zaman "Günaydın" soyadını alan "Kizirin" Kazım, ailesiyle birlikte kan davasından kaçar ve İstanbul'a yerleşir. Erol Günaydın da, kendisini Türk Tiyatrosu'nun en önemli oyuncularından biri yapacak yol üzerinde bulur.