Evli bir kadın erkek, evli bir erkek kadın oldu!

Yayın Tarihi : 25 Şubat 2013
23145
İstanbul'da bir klinikte, kimliklerinden memnun olmayan iki kişi, aynı günlerde cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirdi. Fotoğrafta, ameliyatla erkek olan kadın pencere tarafında, kadın olan erkek ise ön planda görülüyor...

Bülent Ersoy'un (gerçek soyadı Erkoç) cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası kadın olmasından bu yana, bu konudaki en çarpıcı gelişme, dizi oyuncusu Nil Erkoçlar'ın erkekliği seçmesi oldu. İlginç bir tesadüfle bir Erkoç kadınlığa geçerken, bir Erkoçlar cinsiyetini erkek olarak değiştirdi.

Bu konudaki en ilginç haberlerden birisi ise, 28 Temmuz 1977 tarihli Milliyet Gazetesi'nde yer aldı.

"Abdullah Öğülmüş" imzasıyla yayınlanan haber aşağıda...

**********
İstanbul'da bir klinikte, evli bir erkek ameliyatla kadın, evli bir kadın da erkek olmuştur.

Almanya'da işçi olarak çalışan 18 yıldır evli ve 16 yaşında bir çocuğu olan kadın bir özel klinikte ameliyatla erkek olarak, erkek ismi almıştır. Yeni erkek, 16 yıl önce bir çocuk dünyaya getirdiğini kaydetmiş ve "Artık ben de erkek oldum. Eşimden ayrılıp, bir kadınla evleneceğim" demiştir.

Kadın olan erkek ise, iki yıldır evli olduğunu söylemiş ve "Eşime hep rahatsız olduğumu söyledim, onu oyaladım. Erkek olduğumu hiç hissetmedi. Mutluluğumuz devam edecek sanıyorum. Kadın olmaktan çok gurur duyuyorum" demiştir.

Ameliyatla yaşam biçimleri değiştirilen iki hasta, aynı odaya yatırılmış, durumlarının normal olduğu, yakında taburcu edilecekleri bildirilmiştir.

Yazı: Abdullah Öğülmüş

(Milliyet Gazetesi - 28 Temmuz 1977)