Eyüp Baba'nın bir çiftliği var

Yayın Tarihi : 18 Kasım 2016
5887
Türk sanat müziğinin usta ismi Eyüp Uyanıkoğlu, Levent'teki evinde gönlüne göre bir dünya kurdu. Müzik çalışmalarının dışındaki bütün saatlerini evinin bahçesinde geçiriyor.

 

Eyüp Uyanıkoğlu'nun bahçe çalışmasında en büyük yardımcıları üç kızı...Büyük kentlerde yaşayan, gürültüden mücadeleden bıkan insanların sık sık sözünü ettikleri bir özlemleri vardır. "Şöyle sakin bir yerde, gürültüden uzak yaşasam başka birşey istemem derler"... Bu isteklerini dile getirirken, genellikle düşlerini süsleyen küçük bir çiftlikle, onun ortasına kondurulmuş, minik bir evdir.

İşte Eyüp Uyanıkoğlu bunu gerçekleştirmiş mutlu bir sanatçıdır. Eyüp Uyanıkoğlu, Levent'te 4. Gazeteciler Sitesi'ndeki iki katlı dubleks villasına çekildi mi, İstanbul'la ilişkisini keserek a60 metrekarelik bahçesinin her şeyi ile ilgilenen "çiftçi Eyüp Uyanıkoğlu" oluverir...

Beş kişiden oluşan Uyanıkoğlu ailesi, 4.Gazeteciler Sitesi'nin en sonundaki villada oturur. Sözleştiğimiz saatte kapısını çaldığımız zaman, Eyüp Uyanıkoğlu üzerinde bahçıvan tulumu ile karşıladı bizi. Büyük kızına, "Işık, misafirleri içeri al" diye seslenerek, müsaade istedi, üzerini değiştirmeye gitti. Az sonra karşılıklı çaylarımızı içerken, Eyüp Uyanıkoğlu'nun tam bir toprak adamı olduğunu öğrendik.

Eyüp Uyanıkoğlu sebzeleri bellerken, küçük kızı Beste yanından ayrılmıyor, bazen de babasına talimat veriyor!- "Ben, bir Anadolu çocuğuyum" diyordu Şanlıurfalı sanatçı; "Toprakla haşır neşir olarak büyüdüm. Her insan yaşadığı çevreyi zevk ve isteklerine göre düzenler. İşte ben de bunu yaptım. Evimin 60 metrekarelik bahçesini gönlüme göre tanzim ettim. Meyve ağaçları diktim, sebze yetiştirmek için alan açtım. Bahçe işlerinde en büyük yardımcılarım üç kızım. Müzik çalışmalarımın dışında beni her zaman bahçemde sebzelerimi sularken veya ağaçların diplerini bellerken, bulabilirsiniz. Burası İstanbul'un içinde kurulmuş küçük bir çiftlik. Belki bana öyle geliyor ama, kendi ellerimle yetiştirdiğim sebze ve meyvelerin tadını çarşıdan alınanlarda bulamıyorum. Özellikle bu yıl yetiştirdiğim domatesler bir harika oldu. Demek ki bakımlarını iyi yapabilmişim..."

Eyüp Uyanıkoğlu, 1967 yılında sinemayı da denemiş. Çevirdiği tek film olan 'Mert Arkadaşım - Turist Zehra' filminde Sezer Sezin ve Serap Olguner ile başrolü paylaşmış.Sanatçıya bahçe işlerinde yardım eden üç kızı var. En büyükleri Işık (18), lise son sınıfta bekliyor. Ortanca kızı Aslı (10), ilkokulu bu yıl bitirerek ortaokula gitmeye hazırlanıyor.
En küçükleri Beste {7} ise, ilkokul ikinci sınıf öğrencisi.

Konuşmamızı sürdürürken, "Kızlarım beni hiç yalnız bırakmazlar" diyor Eyüp Uyanıkoğlu... "Geçtiğimiz hafta ekrana gelen televizyon programının çekimi sırasında yine benimle beraberdiler. Biri makyajıma bakarken, öbürü elbiselerimle ilgileniyordu. Kızlarım benim meleklerimdir"

Ancak sanatçı bir süre için meleklerinden, özenle baktığı bahçesinden ayrı kalacak. "Hoş Şada" ekibiyle konserler vermek için, 15 günlüğüne Yunanistan'a gidecek olan Eyüp Uyanıkoğlu, bahçe bakım işlerini de kızlarına bırakacak.

(Not: Manşet fotoğrafında Eyüp Uyanıkoğlu'nun ailesi toplu halde görülüyor... (Solda sağa) Ortanca kızı Aslı, en küçükleri Beste, evin reisi Eyüp Uyanıkoğlu, eşi Nermin Hanım ve büyük kızı Işık...)

Röportaj: Savaş Kalafat

(TV'de 7 Gün Dergisi - 16 Ağustos 1982)