Fatma Girik ne istedi, Kirk Douglas ne yaptı?

Yayın Tarihi : 20 Ekim 2011
48385
1964'te Türkiye'ye gelen Kirk Douglas, göğsüne imza atmasını isteyen Fatma Girik'in kolunu imzalamakla yetindi.

Sinemanın unutulmaz aktörlerinden biri olan Kirk Douglas, ününün dorukta olduğu 1964 yılının sonlarında, 14 Kasım'da, Amerika'nın "iyi niyet elçisi" olarak Türkiye'ye geldi.

Kirk Douglas Ayşecik adıyla ünlü Zeynep Değirmencioğlu'nun eteğini imzaladı..."Şampiyon", "Karakolda" ve "Spartaküs" gibi filmlerde başrol oynamış, dönemin en önemli yıldızlarından biri olarak ülkemizde büyük ilgi gördü. Kibarlığı ve sempatik tavırlarıyla herkese kendini çok sevdirdi. Özellikle genç kızlar kendisinden imza alabilmek için yarıştı.

Çocuk yıldız Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu), "Bir daha hiç yıkanmayacak" sözü vererek, Douglas'ın eteğine imza atmasını sağladı. Üç gün sonra, Prodüktörler Cemiyeti'nin onuruna düzenlediği yemekli toplantıda, Neriman Köksal, ünlü aktörden sıcak bir öpücük koparmayı başardı.

Neriman Köksal, Kirk Douglas'ın yanağına sıcak bir öpücük kondurdu.Ancak aynı gece, Douglas en ilginç teklifi Fatma Girik'ten aldı. Girik, yakışıklı film yıldızından, dekoltesinin açıkta bıraktığı göğsüne imza atmasını rica etti. Centilmenliğinden taviz vermeyen Douglas ise bu cazip teklifi reddedip, ünlü aktristimizin sağ kolunu imzalamakla yetindi.

Kirk Douglas, Başbakan İsmet İnönü'yle de görüştü...Başbakan İsmet İnönü'yü de evinde ziyaret eden Kirk Douglas, "Gerçek dünyayı yöneten bir kişiyle görüşmek, hayal dünyasının bir kişisi için büyük onur" diyerek jest yaptı. 

İsmet Paşa'nın yanıtı ise şöyle oldu: "Sanatçılar birbirleriyle her yerde karşılaşabilirler."

(Not: Manşet fotoğrafında, Kırk Douglas, göğsüne imza atmasını isteyen Fatma Girik'in kolunu imzalarken görülüyor...)